Jak dobrać akumulator do łodzi?
Każdy posiadacz łodzi lub żaglówki wie o tym, że maszyny te mają bardzo wysokie wymagania. Dotyczą one nie tylko pielęgnacji i konserwacji, ale też odpowiedniego wyposażenia. Jak wiadomo, łodzie najczęściej bogate są w urządzenia elektroniczne, dlatego konieczne jest w nich skuteczne i wydajne zasilanie. Może je zapewnić dobrze dobrany, specjalistyczny akumulator. Podpowiadamy więc, jakimi zasadami kierować się podczas zakupu baterii do łodzi, aby móc cieszyć się z jazdy nią przez długi czas.
Rodzaje akumulatorów do łodzi
W przypadku łodzi często spotkać możemy się z tradycyjnymi, kwasowymi akumulatorami. Warto jednak pamiętać, o tym, aby bateria tego rodzaju odznaczała się najwyższą jakością i technologiami, które czynią jej pracę na łodzi skuteczną. W tym celu można więc wykorzystać specjalny stop ołowiu. Kwasowe akumulatory źle znoszą pełne rozładowanie, dlatego tak ważne jest, aby posiadać w zapasie dodatkowe źródło zasilania. Popularne wśród posiadaczy łodzi są bez wątpienia akumulatory AGM.
Jak tłumaczą eksperci z firmy Batcar: ,,Baterie tego typu wykonane są ze specjalistycznego włókna szklanego. Dzięki jego wysokiej chłonności możliwe jest skupienie wokół siebie elektrolitu, co przekłada się na długi i bardzo wydajny transfer niezbędnej energii’’.
Nie możemy zapomnieć także o niezwykle popularnych bateriach żelowych. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża pojemność i wysoka odporność na częste, całkowite rozładowania. Warto dodać też, że akumulatory żelowe nie wydzielają żadnych, szkodliwych gazów podczas ładowania. W łodziach i jachtach można zastosować też baterie litowo – jonowe, które cechują się małą masą i znaczną wytrzymałością na niekorzystne warunki.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru akumulatora do łodzi?
Wybór konkretnego modelu baterii zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób użytkowana jest nasza łódź. Chodzi głównie o to, jak często wypływamy nią na dany zbiornik wodny. Jeżeli robimy to sporadycznie, dobrym wyborem może być kwasowa bateria. Jednak przy częstym używaniu wybierzmy akumulator do łodzi o podwyższonych parametrach. Zwróćmy też uwagę na to, jak rozległe akweny wybieramy do żeglugi. Przekłada się to bezpośrednio na czas, przez jaki jednorazowo akumulator musi pracować. Jeśli są to dość duże zbiorniki, lepszym rozwiązaniem będzie bateria, która dobrze znosi ewentualne całkowite rozładowania. Pamiętajmy też o parametrach samej łodzi, czyli jej masie, do której dodać należy obciążenie. Im jest ona większa, tym bardziej wydajny i mocny powinien być akumulator. Zasada ta dotyczy również ilości urządzeń elektronicznych na łodzi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana