Jak dbać o szyby w aucie?
Przednia szyba samochodowa, której stan uległ pogorszeniu, zdecydowanie ogranicza widoczność w czasie jazdy. Jak nietrudno się domyślić, w takiej sytuacji trudno utrzymać odpowiednie standardy bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdu. To samo dotyczy też szyb bocznych oraz tylnej. Co powinien zrobić właściciel auta, aby ich stan zawsze pozostawał bez zarzutu?
Co może zaszkodzić szybom samochodowym?
O tym, że z czasem silnik samochodowy czy układ hamulcowy ulegają zużyciu, wie chyba każdy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że również stan szyb w aucie z biegiem czasu pogarsza się.
Na zniszczenia najbardziej narażona jest oczywiście szyba przednia. Wystarczy przejażdżka po żwirowej drodze, aby pojawiły się na niej mikrozniszczenia czy odpryski. Uszkodzenia zwane w żargonie branżowym „gwiazdą” lub „krowim okiem” uniemożliwiają dalszą bezpieczną jazdę. Dlatego szyba taka musi zostać oddana w ręce specjalistów.
Nie bez winy są również wycieraczki samochodowe. Jeżeli będą one w złym stanie, to podczas kontaktu z szybą niemal na pewno ją zarysują. Problem ten można oczywiście rozwiązać, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Nie można zapomnieć o tym, że szyba to bardzo ważny element konstrukcyjny nadwozia. Jej zły stan przekłada się na gorsze parametry techniczne całego auta.
„Nawet niewielki odprysk może spowodować pęknięcie całej szyby, co jest niezwykle groźną sytuacją. Naruszona zostaje też solidność całej konstrukcji nadwozia. Oprócz tego nawet najmniejsza rysa może powodować załamywanie się światła – zjawisko to znacznie zniekształca obraz widziany przez kierowcę” - mówi fachowiec z firmy jkszyby.pl.
Jak można zatroszczyć się o szyby w aucie?
Niektórych uszkodzeń szyby, mimo uważnej i ostrożnej jazdy, nie sposób uniknąć. Wystarczy mały kamyk, aby ich stan pozostawiał wiele do życzenia. Oczywiście taką usterkę trzeba jak najszybciej usunąć – ze względu na bezpieczeństwo własne oraz innych. Naprawę szyb samochodowych przeprowadza się w specjalnych warsztatach. Fachowcy mogą naprawić część mankamentów, ale niekiedy muszą zadecydować o jej wymianie.
Właściciel pojazdu powinien dbać także o swoje wycieraczki. Jeżeli znajdująca się na nich guma będzie twarda i pokruszona, mogą one stać się przyczyną rys na szybie. To samo dotyczy używania nieodpowiednich akcesoriów do pielęgnacji. Do mycia szyb nie używa się szorstkich kuchennych gąbek, a delikatnej, miękkiej ściereczki z mikrofibry. Powstałe zadrapania i rysy można jednak skutecznie oraz szybko usunąć – w tym celu wystarczy zlecić fachowcom polerowanie szyby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana