Bus a autobus. Dlaczego nie należy utożsamiać tych pojęć?
Prawo drogowe i ustawy o transporcie drogowym określają sposoby przewozu osób oraz techniczne wymogi pojazdów przystosowanych do przewożenia pasażerów. Kołowy transport pasażerski zarówno ten krajowy, jak i ten realizowany na terenie całej Europy wykorzystuje do przewozu osób autobusy i busy. Czym różnią się te pojazdy i jakie jest ich wykorzystanie, dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest autobus?
Pojęcia – bus, autobus, autokar są często mylone, co niekiedy prowadzi do nieporozumień na linii przewoźnik – pasażer. Obydwa typy pojazdów przeznaczone są do przewozu osób i wykorzystywane do transportu pasażerów często na znaczne odległości. Spełniać muszą określane przepisami wymogi techniczne. Zwłaszcza autobusy turystyczne i busy do przewozu osób powinny być wygodne i oferować udogodnienia, dzięki którym podróż przebiegać będzie nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo.
W kodeksie drogowym autobus definiowany jest jako pojazd przystosowany do przewozu więcej niż 9 osób razem z kierowcą. Niektóre europejskie organizacje określają autobus jako pojazd drogowy przeznaczony do transportu więcej niż 24 pasażerów razem z kierowcą i posiadający również miejsca stojące. Bez względu na definicję autobus to duży pojazd, dostosowany do realizowania długich tras z pasażerami na pokładzie. W przypadku autobusu turystycznego, czyli autokaru sprawa wygląda inaczej. Taki autobus nie ma miejsc stojących, a jedynie siedzące o odpowiednim standardzie oraz duże luki bagażowe.
Istnieje wiele rodzajów autobusów. Najczęściej spotyka się autobusy miejskie, dalekobieżne i turystyczne (autokary). Do popularnych należą autobusy szkolne przystosowane do przewozu uczniów, autobusy lotniskowe z dużą ilością miejsc stojących i poszerzonymi drzwiami oraz inne autobusy do zadań specjalnych przeznaczone dla różnego rodzaju służb.
„Autobusy turystyczne – mówi przedstawiciel firmy Erika zajmującej się sprzedażą używanych autobusów i busów – wyposażone są zazwyczaj w wiele udogodnień, które ułatwiają i umilają pasażerom podróż. Toaleta pokładowa pozwala na czynności higieniczne, a barek sprzedaje przekąski oraz ciepłe i zimne napoje. Częstą rozrywką dla pasażerów w trakcie drogi jest oglądanie telewizji lub filmów z odtwarzacza DVD. Autokary oferują podróżnym wygodne regulowane w kilku płaszczyznach siedzenia oraz rozkładane stoliki, klimatyzację, indywidualne nawiewy i oświetlenie, a także coraz częściej dostęp do Internetu”.
Jakie są zalety busów?
Pojazdy nazywane busami to mikrobusy, które mają do 9 miejsc siedzących łącznie z kierowcą i według kodeksu drogowego uważane są za samochody osobowe. Są to pojazdy przystosowane do przewozu pasażerów i najczęściej komfortowo wyposażone. Mogę wykonywać usługi transportowe na długich trasach. Są szybsze i zwrotniejsze od dużych autobusów. Dzięki temu obsługa pasażerów może być bardziej elastyczna. Busy także oferują dużą wygodę podróżowania. Mają klimatyzację, komfortowe siedzenia, pasy bezpieczeństwa oraz mogą być wyposażone w ekrany LCD, Internet i inne udogodnienia.
Różnica pomiędzy autobusami i busami jest więc wyraźna. Podsumowując, autobus to duży pojazd do przewozu osób, a bus jest dużo mniejszy. Busy oferują szybszy transport (podlegają przepisom dotyczącym samochodów osobowych), autobusy zaś, również te turystyczne, obowiązuje niższy limit prędkości na drogach. Obydwa typy pojazdu znakomicie nadają się do przejazdów na długich trasach. Autokary i busy, jeśli tylko są odpowiednio wyposażone, stwarzają pasażerom komfortowe i bezpieczne warunki do podróżowaniu. Wówczas podróżnym nie pozostaje nic innego, jak tylko cieszyć się widokami za oknem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana