Jak bezpiecznie stosować środki na chwasty?
Wyrywanie chwastów nie zawsze stanowi skuteczną metodę walki z tymi niepożądanymi w uprawach roślinami. Często konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków chwastobójczych. Podczas oprysków musimy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności. Sprawdź, jak bezpiecznie pozbywać się chwastów.
Po pierwsze właściwe przygotowanie oprysku
Oprysk należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta w ilości, która nam jest akurat potrzebna. Środki ochrony roślin zaś powinno się przechowywać w oryginalnych opakowaniach w miejscach niedostępnych dla dzieci oraz zwierząt domowych. Warto zabezpieczyć również wykorzystywane podczas przyrządzania cieczy narzędzia i naczynia, a w tym profesjonalne opryskiwacze. Nie należy bowiem używać naczyń stosowanych w przemyśle spożywczym takich jak na przykład butelki po napojach.
Środek chwastobójczy, podobnie jak wskazana ilość wody, musi zostać dokładnie odmierzony przy użyciu zakupionych wraz z produktem miarek. W tym celu można także posłużyć się strzykawką.
Preparaty tego typu najlepiej stosować tylko do podanych na opakowaniu celów zaraz po przygotowaniu, ewentualnie w ciągu najbliższych 24 godzin. Po tym czasie większość środków ochrony roślin traci swoją skuteczność.
Po drugie ochrona osobista
W przypadku preparatów chwastobójczych najważniejsza jest maseczka, która zapobiegnie wdychania środka. Dobrze jest również zaopatrzyć się w rękawiczki ochronne oraz odpowiedni ubiór. Dłonie skutecznie zabezpieczą rękawiczki wykonane z lateksu bądź nitrylu. Reszta ciała, a w tym szczególnie nogi, powinny być w całości zakryte przez odzież. Nie należy się tutaj kierować wysoką temperaturą. Wystawienie skóry rąk czy nóg na działanie oprysku może wiązać się z niebezpiecznymi konsekwencjami.
Nie oznacza to jednak, że podczas rozpylania środków na chwasty trzeba nosić specjalistyczny kombinezon. Wystarczy codzienny ubiór. Należy tylko pamiętać o tym, aby zdjąć go zaraz po przeprowadzeniu zabiegu, a następnie oddzielnie uprać – wyjaśnia nasza rozmówczyni z Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb w Rzeszowie.
Po trzecie właściwa pora
Środki chwastobójcze stosuje się na chwasty, które już urosły, co w praktyce oznacza dobrze zaawansowaną wiosnę. Najkorzystniej jest robić to w dni, w których temperatura powietrza wynosi kilkanaście stopni. W przypadku wyższych temperatur należy przeprowadzać zabieg wcześnie rano albo wieczorem. Stosowaniu środków ochrony roślin nie sprzyjają wiatr, przymrozki oraz rosa i opady deszczu. Preparat powinien zostać rozpylony na suche rośliny i najlepiej na kilka godzin przed deszczem. Ponieważ preparat tego typu jest pobierany przez liście, oprysk na chwasty w trawniku warto wykonać najwcześniej trzy dni po jego skoszeniu. Chwasty zdążą bowiem w tym czasie już trochę odrosnąć.
Po czwarte prawidłowe przeprowadzenie zabiegu
Kolejną istotną sprawą jest sposób, w jaki oprysk zostanie naniesiony na roślinę. Zastosowany preparat powinien ją pokrywać całą, ale – co istotne – nie w nadmiarze. Spływający po powierzchni liści i pędów może przynieść więcej szkody roślinom niż pożytku.
Kontakt z preparatem tego typu jest niebezpieczny dla zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Z tego powodu w dzień oprysków konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Zaleca się unikania kontaktu z roślinami pokrytymi środkami chwastobójczymi oraz przebywania na terenie, na którym znajduje się uprawa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana