Historia cięcia wodą
Metoda cięcia strumieniem wody umożliwia precyzyjną obróbkę zarówno miękkich, jak i twardych materiałów. Do jej zastosowania niezbędna jest specjalna wycinarka wodna wyposażona w rubinową dyszę, przez którą przelatuje mieszanka wodna pod wysokim ciśnieniem. Kiedy zaczęto używać metody cięcia wodą? Skąd pochodzi metoda cięcia wodą? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Początki metody cięcia wodą
Metoda cięcia wodą miała swoje początki już w latach dwudziestych XIX wieku. W tamtych czasach strumień wodny był powszechnie wykorzystywany do czyszczenia odlewów w odlewniach, a także do rozpuszczania węgla i metali szlachetnych. Ciśnienie, które wówczas uzyskiwano, było na poziomie zaledwie 100 bar, co sprawiało, że metoda cięcia wodą nie była efektywna.
Dopiero w drugiej połowie XX wieku udało się opracować koncepcję zastosowania strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. To z kolei przyczyniło się do opatentowania systemu, który generował ciśnienie w wysokości aż 4000 bar. Niestety problemem okazała się zbyt niska moc strumienia wody, co uniemożliwiało cięcie metali i grubszych materiałów.
Rozwiązaniem problemu było dodanie materiału ściernego do wody, dzięki czemu cięcie twardych materiałów nie stanowiło już trudności. Obecnie metoda cięcia wodą jest powszechnie wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu do formowania i opracowywania różnych materiałów, takich jak metal, drewno, czy też szkło. Jedną z firm, która specjalizuje się w technologii cięcia wodą, jest Centrum Precyzyjnego Cięcia.
Dlaczego metoda cięcia wodą jest tak skuteczna?
Wyjątkowa historia metody cięcia wodą pokazuje, jak zmieniała się technologia na przestrzeni lat. Z biegiem czasu udało się opracować doskonały system, który obecnie działa na zasadzie wyrzutu strumienia wody ze ścierniwem pod wysokim ciśnieniem. Strumień, który wydostaje się przez dyszę wycinarki wodnej, jest na tyle cienki, że może ciąć materiały z dokładnością do 0,1 mm.
Co ciekawe, podczas cięcia strumieniem wody nie wykorzystuje się ciepła, dzięki czemu obrabiane materiały nie niszczą się i zachowują swoją początkową strukturę. Ponadto cienki strumień mieszanki wodnej sprawia, że zewnętrza warstwa formowanych materiałów się nie wgniata. Warto dodać, że podczas cięcia wodą nie wydzielają się szkodliwe substancje, co jest bezpieczne dla środowiska.
Metoda cięcia wodą doskonale sprawdza się też do cięcia stali, szła oraz aluminium. Jest to możliwe dzięki wysokiej mocy strumienia mieszanki wodnej, a także dzięki jego odpowiedniej grubości. Ważna jest też ilość dodanego ścierniwa i wysokie ciśnienie wody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana