Fondanty tradycyjne, to znaczy jakie?
Branża cukiernicza czy piekarnictwo nie poradziłoby sobie bez różnych dodatków, które odpowiadają za podkreślanie smaku wypieków czy wyrobów cukierniczych. Jednym z takich produktów jest fondant, wykorzystywany bardzo chętnie w tych branżach. Dzięki niemu wypieki mogą zmieniać się w prawdziwe dzieła sztuki, którym nie można się oprzeć.
Czym są fondanty tradycyjne?
Fondanty tradycyjne są nazywane inaczej glazurami lub pomadamicukierniczymi. Mają one formę słodkiej, delikatnej i plastycznej masy, za pomocą której dekoruje się różne wypieki i wyroby cukiernicze. Cukiernicy, wybierając fondanty, decydują się na egzemplarze ze sprawdzonych i profesjonalnych hurtowni, specjalizujących się w dystrybucji i produkcji półproduktów cukierniczych. Przykładem takiej firmy jest Holger Food Group, w której ofercie można odnaleźć m.in. tradycyjne pomady wodne.
Rodzaje fondantów
W cukiernictwie wyróżniamy dwa rodzaje fondantu: wodny lub suchy. Można nimi pokrywać wypieki ręcznie lub za pośrednictwem specjalistycznych maszyn (urządzeń natryskowych).
Fondant wodny jest produktem gotowym, który może być bezpośrednio użyty do dekorowania ciast i ciasteczek. Zawiera on znacznie więcej wody niż fondant suchy. W wyniku tego szybciej rozwijają się w nim różne mikroorganizmy, co ma wpływ na krótszy termin ważności.
Wersja sucha występuje w formie sproszkowanej. Nie jest od razu gotowa do użycia. Potrzebuje do tego dodatkowych czynności (nawodnienia) w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Dopiero wtedy może być wykorzystywana przez cukierników.
Z czego wyprodukowane są fondanty?
Fondanty posiadają kilka ważnych składników, dzięki którym osiągają swoje wyjątkowe właściwości. Należą do nich cukier, syrop glukozowy (czasami syrop inwertowany) oraz woda.
Ich produkcja przebiega w stosunkowo prosty sposób. Pierwszy etap to dokładna kontrola jakościowa wszystkich surowców. Owe surowce dozuje się do tzw. wyparek, gdzie następuje rozpuszczenie cukru w mieszaninie syropu glukozowego i wody. Następnym krokiem jest przekierowanie powstałego roztworu do zbiornika z dużym mieszadłem. Następuje tam proces normalizacji. Woda zostaje odparowana, a na końcu następuje ubicie masy i spakowanie do określonych opakowań.
Nietradycyjne fondanty
Fondant tradycyjny występuje w postaci plastycznej i słodkiej masy. Istnieją także specjalistyczne wersje (Fondant Spray), które są idealne do produktów zamrażanych. Nowe odmiany sprawdzają się także przy urządzeniach natryskowych, czyli maszynowym nakładaniu fondantu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana