Fala uderzeniowa jako nieinwazyjna metoda leczenia
Fala uderzeniowa jest nieinwazyjną metodą leczenia stosowaną w rehabilitacji do leczenia przewlekłych stanów zapalnych i bólowych układu mięśniowo-szkieletowego. Wytwarzana pod bardzo wysokim ciśnieniem i w krótkim czasie fala o niskiej częstotliwość dociera do głęboko położonych struktur, eliminując ból więzadeł, stawów, kości, mięśni i ścięgien. Na czym polega leczenie falą uderzeniową?
Czym jest fala uderzeniowa?
Fala uderzeniowa to fala mechaniczna, która cechuje się niską częstotliwością. Wytwarzana jest za pomocą specjalnego urządzenia emitującego fale pod wysokim ciśnieniem i w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu po przyłożeniu głowicy urządzenia do ciała fala przenika przez skórę na głębokość kilku centymetrów, precyzyjnie trafiając w miejsce bólu. Co ważne, zabieg z użyciem fali uderzeniowej jest nieinwazyjny i w pełni bezpieczny. Nie tylko eliminuje ból, ale również pobudza metabolizm, poprawia krążenie krwi, zmniejsza napięcie nerwowe oraz stymuluje błony komórkowe, zakończenia nerwowe oraz pobudza tkanki do zwiększonej produkcji kolagenu. Zabieg cechuje się wysoką skutecznością, a efekty widoczne są w krótkim czasie.
Wskazania do leczenia falą uderzeniową
W jakich schorzeniach szczególnie polecana jest terapia falą uderzeniową? We wszystkich dolegliwościach bólowych mięśni i układu kostnego: ostrodze piętowej, łokciu tenisisty, zespole cieśni nadgarstka, zapaleniu przyczepów mięśniowych, schorzeniach barku, kolan. Fala uderzeniowa łagodzi bóle w okolicy bioder, powięzi podeszwowej, zginaczy i prostowników uda, przedramion, dłoni, nadgarstków, odcinka lędźwiowego kręgosłupa i kolan. Pomaga przy stanach zapalnych, zrostach kostnych, przeciążeniu ścięgien, chorobie zwyrodnieniowej, podwyższonym napięciu mięśniowym, stanach pourazowych, a także w przypadku trudno gojących się ran.
Korzyści płynące z terapii falą uderzeniową
Terapia falą uderzeniową jest przede wszystkim wysoce skuteczna – efekty widoczne są już po kilku zabiegach, a większość pacjentów deklaruje całkowity brak dolegliwości lub ich znaczne ograniczenie – dodaje specjalista z gabinetów Dobra Diagnostyka zlokalizowanych w Gdańsku i Gdyni. – Jest to metoda nieinwazyjna, niewymagająca znieczulenia oraz zapobiegająca poważniejszym problemom zdrowotnym, których rozwój mógłby doprowadzić do konieczności leczenia operacyjnego.
Ma działanie przeciwbólowe, efekty są szybkie i długotrwałe, a jednocześnie działa nie tylko leczniczo, ale również relaksacyjnie. Rozluźnienie mięśni i aparatu więzadłowego sprzyja lepszemu krążeniu krwi, a więc dotlenieniu komórek organizmu. Z tego względu jest to zabieg wykorzystywany nie tylko w medycynie sportowej i rehabilitacji, ale również medycynie estetycznej – fala uderzeniowa redukuje blizny i rozstępy poprzez pobudzenie produkcji kolagenu.
Przebieg terapii falą uderzeniową
Na początku ocenia się zmienione chorobowo miejsce za pomocą badania palpacyjnego lub badania USG. Następnie na skórę nakłada się żel oraz przykłada głowicę urządzenia. W zależności od stopnia zaawansowania zmian oraz powierzchni miejsca poddanego zabiegowi, całość trwa od kilku do kilkunastu minut. Zabieg zazwyczaj nie jest bolesny, choć jest to zależne od indywidualnego progu bólu oraz ewentualnych zmian zapalnych. Zwykle odczuwalne są impulsowe uderzenia w miejscu, w którym przyłożona jest głowica.
Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się ból lub obrzęk, uczucie drętwienia lub mrowienia oraz zaczerwienienie w miejscu poddanym zabiegowi. Objawy niepożądane ustępują po 2-3 dniach, a ryzyko ich wystąpienia jest minimalne – dlatego nie należy się ich obawiać. Terapia falą uderzeniową przynosi najlepsze efekty, jeśli przeprowadzana jest w seriach, dlatego zabiegi przeprowadza się raz lub dwa razy w tygodniu, na przestrzeni kilku tygodni (w zależności od ilości zabiegów).
Przeciwwskazania do terapii falą uderzeniową
Choć jest to nieinwazyjna metoda leczenia, istnieją przeciwwskazania do jej wykonania. Leczenia falą uderzeniową nie można wykonywać u pacjentów, u których występują zaburzenia krzepliwości krwi, zaawansowane stadium osteoporozy, zakrzepica, zapalenie żył, choroby nowotworowe, ostre stany zapalne, infekcje, a także u pacjentek w ciąży i karmiących piersią. Niemożliwe jest wykonanie zabiegu u pacjentów z rozrusznikiem serca, implantami, endoprotezami ceramicznymi i protezami cementowymi. W sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, czy możemy poddać się terapii falą uderzeniową, skonsultujmy się z lekarzem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana