Fakty i mity na temat kleszczy. Co powinieneś o nich wiedzieć?
Okres wiosenno-letni to czas ulubionych aktywności oraz spotkań na łonie natury. To również moment, kiedy ludzie chętnie odsłaniają ciało, narażając je niestety na ataki kleszczy. Niestety pomimo wielu kampanii informacyjnych w świadomości społecznej funkcjonuje wiele nieprawidłowych przekonań co do tego, kiedy może dojść do ukąszenia kleszczy oraz jak sobie z nimi radzić.
Czego należy unikać podczas usuwania kleszcza?
Najbardziej szkodliwe mity to te, które rozpowszechniają nieprawdziwe informacje o sposobach pozbywania się kleszczy. Nie powinno się ich smarować tłuszczem ani olejem. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie ułatwia to jego usunięcia, ale powoduje to, że w odruchu obronnym pozbywa się on toksycznych substancji. To samo dzieje się, kiedy wykorzystujemy do tego celu preparaty zawierające alkohol. Do niedawna popularna była metoda usuwania kleszcza „na sucho”, przy pomocy pęsety, jednym szybkim ruchem. Niestety często okazuje się, że sposób ten nie pozwala usunąć go w całości, co grozi wieloma konsekwencjami zdrowotnymi. Jednym z rozwiązań, które skutecznie przed nimi chroni, jest zastosowanie przyrządu do usuwania kleszczy Lasso Trix firmy Trix TM. Sprzęt ten przeszedł wszystkie testy wymagane dla wyrobów medycznych i ma wymagane certyfikaty.
Kiedy kleszcz może zaatakować?
Wiele mitów dotyczy też tego, kiedy kleszcze atakują skórę człowieka lub towarzyszących mu zwierząt. Nie jest prawdą to, że kleszcze przebywają na dużych wysokościach. Do ukąszenia może dojść także podczas spaceru po łące, ponieważ te pajęczaki przebywają na wysokościach nieprzekraczających 1,5 m. Pomimo tego, że za czas aktywności tych owadów uznaje się okres między majem, a wrześniem, do ukąszenia może dojść także w sezonie jesiennym lub wczesnowiosennym. Warto też dodać, że kleszczom do życia panuje niekoniecznie ludzka krew. Dodatkowo – kleszcze występują nie tylko w lasach.
Czy ukąszenie kleszcza boli?
Jednym z najbardziej szkodliwych mitów, jest ten mówiący, że ukąszeniu kleszcza towarzyszy ból. Nie jest to prawda, ponieważ ślina kleszcza ma własności znieczulające, przez co ślady ukąszenia nie są dostrzegane, co może prowadzić do rozwoju boreliozy (dodajmy przy tym, że kleszcze same nie chorują na boreliozę, a jedynie przenoszą infekcję).
Dlatego ważne jest to, by wprowadzić nawyk uważnego oglądania skóry po leśnych wędrówkach, w celu sprawdzenia, czy nie doszło do ukąszenia. Jeżeli tak się stało, warto skorzystać z urządzenia Lasso Trix, ale też przeprowadzić badanie kleszcza, aby sprawdzić, jakie czynniki chorobotwórcze mógł on przenieść. Informacje te pozwalają na wdrożenie odpowiedniego leczenia i zahamowanie objawów, które mogą rozwijać się w organizmie człowieka niezauważone przez długie miesiące, co zmniejsza powodzenie terapii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana