Dobór kawy w zależności od sposobu jej parzenia i zastosowanych urządzeń
Kawa to napój, który zdążył obrosnąć legendą – obecnie chyba nic nie jest w stanie dorównać mu popularnością. Wciąż rozwijająca się kultura picia tego specjału przekłada się na rozwój całej branży, widoczny w rosnącym profesjonalizmie czynnych baristów oraz coraz większej świadomości konsumentów – osób na codzień delektujących się jedną lub nawet kilkoma filiżankami. W tekście, jaki dla Was przygotowaliśmy – zgodnie z jego tytułem – zastanowimy się na tym, jak prawidłowo dobierać kawę do urządzeń przeznaczonych do jej parzenia.
Ci z nas, dla których kawa jest czymś więcej, niż tylko nazwą niezwykle rozchwytywanego napoju, z pewnością zauważają mniej lub bardziej subtelne różnice w smaku pochodzącym z różnych lokali. Jak nietrudno się domyślić, przygotowanie pysznego naparu nie jest prostą sprawą, zależną od wielu drobnych elementów, o których sporo osób nigdy by nie pomyślało. Sięgnięcie po najlepsze ziarna to niewątpliwe krok w dobrą stronę, lecz jeszcze nie pełnia sukcesu. Mnogość ekspresów i innych przyrządów skonstruowanych specjalnie dla wsparcia – jak można powiedzieć – swoistego rytuału, powoduje poczucie niemałego zagubienia. Czy wszystko to jest aż tak skomplikowane? Zapraszamy do dalszej części tekstu, gdzie mamy nadzieję dostarczyć rozwiewającej pewne wątpliwości wiedzy.
Kawa i jej dwa gatunki
Przytaczając słowa specjalisty z firmy Dom-Service, będącej właścicielem strony szczecin-wszystkodokawy.pl: Okazuje się, że na świecie istnieją dwa gatunki kawy – doskonale wszystkim znana arabica, a także nieco bardziej tajemnicza robusta. Pierwsza z nich uznawana jest za bardziej szlachetną odmianę, cenioną za swój lekki i łagodny smak. Robusta natomiast przynosi ze sobą wyjątkową moc, przejawiająca się w specyficznej goryczce. Choć arabica często występuję samodzielnie – wypełniając 100% danego opakowania – wcale nie tak rzadko spotkać możemy mieszanki, odznaczające się naprawdę różnymi proporcjami owych dwóch rodzajów ziaren. By dobrać odpowiedni wariant do naszego gustu, należy wziąć dodatkowo pod uwagę stopień wypalenia, a także regiony świata, z których pochodzą poszczególne składniki. To jednak nie wszystko – nie jest bowiem tajemnicą, że nawet najlepsza kawa może smakować inaczej niż sobie wyobrażaliśmy, jeśli tylko zaparzymy ją w nieodpowiedni sposób.
Kawiarka
Przygotowywanie napoju za pomocą kawiarki odznacza się własną, niepowtarzalną specyfiką, jakże różną od tej, do jakiej przyzwyczaiły nas inne metody parzenia. Jak można się przekonać, dobrze w tym przypadku sprawdzą się kawy jasne, zmielone – raczej drobno niż grubo – tuż przed samym wsypaniem do maszynki. Co ciekawe, znakomicie spisze się tutaj także kawa zielona, o której w ostatnich latach robi się coraz głośniej.
Ekspres przelewowy
W tego typu urządzeniu występuje obawa, że użycie mocno palonych ziaren nie będzie najlepszym wyjściem. Wynika to z samej metody działania tego ekspresu – gdzie bez pomocy wysokiego ciśnienia – gorącą woda powoli przelewającą się przez kawę wyciąga najlepszy aromat z jasnej mieszanki. Tak uzyskany, prawdziwie delikatny aromat, podkreślony jeszcze przez wyczuwalną słodką nutę, oczaruje wszystkich naszych znajomych.
Ekspres automatyczny
Automatyka znajdująca się w urządzeniu, jakim teraz się zajmiemy mieli za nas ziarna w momenciem, kiedy najbardziej tego potrzebujmy – przed samym przygotowaniem aromatycznego naparu. Ludzie znający się na rzeczy zalecają wykorzystywanie długo palonej w wysokiej – dochodzącej do 200 stopni Celsjusza – temperaturze kawy, jaka w tym procesie nabiera wyjątkowo bogatego smaku.
Ekspres kolbowy
Najbardziej profesjonalny z prezentowanych tu wariantów urządzeń parzących, wymaga od nas samodzielnego rozdrobnienia przygotowanych wcześniej ziaren. Podstawową zasadą, jakiej należy przestrzegać jest niemielenie kawy na zapas, gdyż pozostawiona w młynku szybko wietrzeje, tracąc bezpowrotnie to, za co ją tak bardzo kochamy. Stopień palenia, jaki nada się w tym przypadku najlepiej, nie różni się zasadniczo od tego, który pasuje do modeli automatycznych. Choć z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie by – posiadając już urządzenie tak wysokiej klasy – nieco poeksperymentować – chociażby z wariantami kaw, w których tkwi pewna słodycz lub wyczuwalny orzechowy, bądź owocowy smak.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana