Jak dozować leki i witaminy dla zwierząt hodowlanych?
Hodowla zwierząt, czyli przede wszystkim drobiu i bydła, jest bardzo trudnym zadaniem. Hodowca musi zapewnić wszystkim podopiecznym optymalne warunki do rozwoju i życia. Zwierzęta potrzebują nie tylko dachu nad głową, wyżywienia i picia, często zapadają również na poważne schorzenia. W takim przypadku niezbędna jest konsultacja ze specjalistą oraz podawanie odpowiednich leków lub witamin. Podpowiadamy, w jaki sposób powinno się je dozować.
W jaki sposób podawać preparaty lecznicze zwierzętom?
Zwierzęta hodowlane mogą zmagać się z wieloma, poważnymi, chorobami, które trzeba bezwzględnie leczyć. Za podaż leków i witamin najczęściej odpowiedzialny jest właśnie hodowca. Dozowanie preparatów może być jednak utrudnione, dlatego warto w tym celu wyposażyć się w kilka przydatnych akcesoriów. Do najważniejszych należą strzykawki – jednorazowe i półautomatyczne.
Strzykawki służą do podawania odpowiedniej dawki leków, najczęściej dożylnie lub domięśniowo. Znajduje się na nich precyzyjna podziałka, dzięki której hodowca ma pewność, że poda dokładnie tyle leku, ile zalecił lekarz.
Specjaliści z firmy Agro – Serwis wyjaśniają: Strzykawki jednorazowe zazwyczaj mają pojemność do 20, a nawet 50 mililitrów, co pozwala na podanie większości leków w odpowiednim rozcieńczeniu. Z kolei produkty automatyczne można połączyć nawet z butelkami 100 mililitrów. Tego typu strzykawki okazują się niezbędne podczas dużych akcji szczepień zwierząt.
Do dozowania leków i witamin przydają się także butelki. Można wlać do nich wodę lub mleko, a następnie rozpuścić odpowiedni preparat. Butelki są bardzo przydatne podczas leczenia cieląt, prosiąt oraz źrebiąt, a także zwierząt, które są zbyt niespokojne, aby podać im lek dożylnie lub domięśniowo.
Akcesoria przydatne podczas leczenia zwierząt hodowlanych
Hodowca, który musi podawać swoim zwierzętom leki i witaminy, powinien wyposażyć się w dużą ilość jednorazowych igieł. Dzięki nim możliwe jest nie tylko dozowanie leków, ale przede wszystkim ich podanie. Warto zdecydować się na zakup igieł o różnych rozmiarach, które są przystosowane do wielkości zwierzęcia oraz stanu naczyń krwionośnych lub tkanki mięśniowej.
W leczeniu i pielęgnacji zwierząt niezbędny jest również termometr. Obecnie w hodowlach powszechnie stosuje się produkty bezdotykowe, ze wskaźnikiem laserowym. Umożliwiają całkowicie bezinwazyjny, a co najważniejsze – bezbolesny dla zwierzęcia pomiar temperatury. Hodowca powinien posiadać również zapas rękawic do podawania leków, a także preparat do dezynfekcji skóry.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana