Do czego służą wytłoczki plastikowe?
Opakowania z tworzyw sztucznych są stosowane w większości branż. Są nieodzowne np. w przemyśle spożywczym, gdzie wytłoczki plastikowe pełnią ważną rolę ochronną oraz estetyczną. Doskonale sprawdzają się przy magazynowaniu oraz przechowywania produktów żywnościowych, w transporcie i dystrybucji. Opakowania z plastiku są wytwarzane z tworzyw, które muszą być dopasowane do ich konkretnego przeznaczenia. Sprawdź, gdzie na ogół stosuje się wytłoczki.
Charakterystyka wytłoczek plastikowych
Wytłoczki plastikowe są wytwarzane z różnych tworzyw sztucznych. Ich wybór zależy głównie od przeznaczenia. Inne surowce stosuje się bowiem w przypadku wytłoczek dla przemysłu chemicznego, inne dla produktów kosmetycznych, jeszcze inne do produkcji opakowań dla branży spożywczej. W przypadku tych ostatnich stosuje się na ogół polipropylen, a więc substancję, która jako bezpieczna, została dopuszczona do bezpośredniego kontaktu z żywnością.
Jak wskazują specjaliści firmy DreamFast, wytłoczki plastikowe są wytwarzane m.in. metodą termoformowania, dzięki czemu są odporne na czynniki zewnętrzne. Nie szkodzą im wilgoć ani nadmierne promieniowanie słoneczne. Są niezwykle lekkie, można je ponownie przetworzyć i wykorzystać. Tworzywo, z którego są wykonywane, jest łatwe w formowaniu i niezwykle wytrzymałe.
Gdzie wytłoczki plastikowe znajdują zastosowanie?
Wytłoczki plastikowe można zastosować niemal w każdej branży. Dzięki elastycznemu procesowi produkcji, można stworzyć indywidualne formy, dopasowane do każdego produktu. Istnieją zatem nieograniczone możliwości co do kształtu plastikowego opakowania. Mogą one mieć bardzo proste, ale i bardzo skomplikowane kształty, a także zróżnicowane rozmiary.
Producenci zajmują się projektowaniem i wytwarzaniem wytłoczek, dostosowanych do wymagań klientów. Są one najczęściej wykorzystywane do pakowania żywności, np.:
- owoców, np. jabłek, gruszek, kiwi, granatów, jagód, brzoskwiń i nektarynek,
- warzyw, np. avocado, pomidorów,
- jajek,
- mięsa,
- nabiału,
- kosmetyków, np. pomadek do ust, tuszu i cieni do powiek,
- leków,
- artykułów chemicznych.
Wytłoczki ułatwiają zachowanie świeżości i atrakcyjności produktów. Surowiec stosowny do ich wyprodukowania nie wchodzi w reakcję z zawartością, dzięki czemu produkty są bezpieczne dla użytkowników. Wytłoczki są bardzo wytrzymałe, odporne na zewnętrzne czynniki i solidne, co pozwala na transport produktów w bezpiecznych i optymalnych warunkach. Właściwie wykonane zabezpieczają towar przed zanieczyszczeniami oraz uszkodzeniami w czasie magazynowania i transportu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana