Dializa jako metoda ratowania życia
Rozwój medycyny pozwala dziś na zastąpienie naturalnych funkcji narządów nowoczesnymi metodami i urządzeniami. Przykładem jest zabieg dializy, czyli leczenia nerkozastępczego. Chociaż oczyszczanie krwi to metoda dość uciążliwa dla pacjenta, często jest to jedyny sposób na przywrócenie zdrowia. Na czym dokładnie polega zabieg dializy, jakie są jego rodzaje i wskazania do przeprowadzenia tej procedury medycznej? O tym w artykule.
Czym jest dializa?
Dializa to nic innego jak metoda medyczna, zastępująca funkcje nerek. Pozwala na usunięcie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, wody oraz toksycznych związków z krwi. W rezultacie dializa umożliwia utrzymanie równowagi metabolicznej, prawidłowego ciśnienia tętniczego i odpowiedniego pH krwi. Zabieg działa w oparciu o zastosowanie błony półprzepuszczalnej zatrzymującej określone rodzaje związków, co jest możliwe dzięki zjawisku zwanym dyfuzją. Metoda powinna być powtarzana średnio co drugi dzień i jednorazowo trwa ok. 3-5 godzin. Dializy mogą się odbywać zarówno w domu pacjenta, jak i w centrum dializ, na przykład w Specjalistycznym Centrum Medycznym Nefromedica w Brzegu Dolnym.
Rodzaje dializ
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje dializ: hemodializę oraz dializę otrzewnową. Tę pierwszą stosuje się w przypadku zaawansowanych chorób nerek. Metoda polega na przepuszczaniu krwi przez tzw. sztuczną nerkę. Zabieg wykonuje się kilka razu w tygodniu, najczęściej w centrum dializ. Hemodializa wymaga zastosowania dwóch igieł – jedna wprowadza oczyszczoną krew do organizmu, a druga odprowadza ją do dializatora. Dializa otrzewnowa z kolei polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej płynu dializacyjnego o specjalnym składzie, który zatrzymuje szkodliwe związki z krwi. Błonę półprzepuszczalną stanowi w tej metodzie otrzewna pacjenta, konieczne jest więc wcześniejsze wszczepienie cewnika. Zabieg może być wykonywany w domu pacjenta, po odbyciu krótkiego szkolenia.
Kiedy konieczna jest dializoterapia?
Ogólnym wskazaniem do dializy jest niewłaściwa praca nerek, a w szczególności – niewystarczający stopień filtracji kłębuszkowej czy początki objawów mocznicy lub różnego rodzaju powikłań narządowych. Leczenie za pomocą dializoterapii zalecane jest również w przypadku następujących chorób:
mocznicowego zapalenia osierdzia,
mocznicowej skazy krwotocznej,
neuropatii mocznicowej,
przewodnienia, które nie poddaje się kontroli,
ciężkiego nadciśnienia, skazy krwotocznej czy uporczywego świądu skóry.
Przeciwwskazaniem do leczenia nerkozastępczego są natomiast: zaawansowana choroba nowotworowa, ciężkie zaburzenia psychiczne i zespół otępienny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana