Czym jest osobowość unikająca? Jak ją rozpoznać?
Osobowość unikająca jest rodzajem zaburzenia osobowości, które może powodować problemy z codziennym funkcjonowaniem. Czym charakteryzuje się ten rodzaj osobowości? W jaki sposób prowadzi się jej leczenie?
Czym jest osobowość unikająca?
Osobowość unikająca to zaburzenie osobowości cechujące się poczuciem wycofania i wyobcowania społecznego, nadwrażliwością na krytykę lub odrzucenie oraz silnym pragnieniem uniknięcia interakcji społecznych lub sytuacji, które mogą skutkować krytyką lub odrzuceniem.
Osoby z tym rodzajem zaburzenia osobowości mogą odczuwać silny niepokój w sytuacjach społecznych i mogą mieć trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji z innymi osobami. Wobec tego osobowość ta może powodować poważne problemy w codziennym funkcjonowaniu.
Jak rozpoznać osobowość unikającą?
Do objawów cechujących osobowość unikającą zaliczane są głównie:
Unikanie czynności, które wiążą się z kontaktami interpersonalnymi,
Poczucie niższości w stosunku do innych osób,
Dyskomfort w sytuacjach społecznych,
Skrajna nieśmiałość,
Przejmowanie się krytyką,
Lęk przed odrzuceniem w sytuacjach społecznych,
Strach przed popełnieniem błędów w obecności innych,
Trudności w nawiązywaniu lub utrzymywaniu relacji z innymi osobami,
Niechęć do podejmowania ryzyka z powodu strachu przed porażką,
Samoizolacja i wycofanie się z sytuacji społecznych lub relacji.
Gdy zaobserwowano powyższe objawy, warto skorzystać z pomocy specjalisty, na przykład udać się do psychiatry albo do psychologa. Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista będzie mógł określić, czy konkretne objawy rzeczywiście wskazują na osobowość unikającą, a także będzie mógł zalecić odpowiednie metody postępowania.
W jaki sposób leczy się zaburzenia osobowości unikającej?
Zaburzenia te są zwykle leczone za pomocą psychoterapii i leków, natomiast dobierane są one indywidualnie do konkretnej osoby.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest bardzo skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości unikającej. Dzięki niej cierpiące na nią osoby mogą łatwiej radzić sobie z lękiem, poprawić swoją samoocenę i łatwiej radzić sobie w codziennych sytuacjach.
Ze względu na trudności w kontaktach społecznych w takim przypadku dobrym wyborem może być psychoterapeuta online - https://avigon.pl/ która prowadzona jest za pośrednictwem internetu. Dzięki temu osoba z poważnymi zaburzeniami nie musi udawać się do psychoterapeuty osobiście.
Leki w przypadku osobowości unikającej najczęściej stosowane są wtedy, gdy pojawiają się konkretne objawy, na przykład lęk lub depresja. Dobierane są one w zależności od danego pacjenta, jego objawów, ich nasilenia. Czasami konieczna jest również zmiana leków na inne, gdy te przepisane przez psychiatrę nie dają odpowiednich efektów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana