Badania słuchu. Na czym polega tympanometria?
Tympanometria to bardzo przydatne badanie słuchu pozwalające zdiagnozować wszelkiego rodzaju niedosłuchy. Do największych jego zalet należy fakt, że jest badaniem obiektywnym – to znaczy, że subiektywne wrażenia pacjenta nie mają wpływu na wynik. Na czym polega tympanometria? Jak przebiega to badanie?
Tympanometria – nieinwazyjne badanie nawet dla niemowląt
Badanie tympanometryczne należy do nieinwazyjnych badań słuchu, a ponadto jego wynik jest całkowicie niezależny od subiektywnych wrażeń pacjenta. W całości poparty jest precyzyjnie zmierzonymi danymi: dzięki temu tympanometrię można przeprowadzić u pacjentów w każdym wieku, nawet niemowlęcym. Głównie dlatego to badanie słuchu wykonuje się najczęściej w celu zdiagnozowania zapalenia ucha środkowego u dzieci.
Mówiąc najprościej, tympanometria rejestruje wychylenia błony bębenkowej, wywołane zmianą ciśnienia oraz bodźców akustycznych. Wynik przedstawiony zostaje w formie krzywej, która jest zapisem zarejestrowanych odchyleń błony bębenkowej.
Jak przygotować się do badania słuchu?
Tympanometria nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Warto jednak podkreślić, że jeśli badanie laryngologiczne ma być przeprowadzone u dziecka, rodzic lub opiekun powinien wcześniej z nim o tym porozmawiać: wyjaśnić, na czym polega takie badanie, jak długo trwa i czego można się spodziewać. A o to wszystko zapytaliśmy lekarza laryngologa z Niepublicznego zakładu podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej MEDAN w Jarocinie:
– Badanie tympanometryczne trwa od kilku do kilkunastu minut. Lekarz wprowadza do ucha pacjenta sondę ze specjalną zaślepką – uszczelnia ona kanał słuchowy. Następnie sondę podłącza się do tympanometru: urządzenia, od którego wywodzi się nazwa badania. Tympanometr generuje dźwięki i zmienia wartość ciśnienia: na te bodźce reaguje błona bębenkowa i mięsień strzemiączkowy. Zapis odchyleń składa się na wynik badania. Badanie nie jest bolesne, jednak może być dla pacjenta trochę nieprzyjemne ze względu na zmiany ciśnienia i natężenie hałasu.
Kiedy zgłosić się na tympanometrię?
Na badanie słuchu należy niezwłocznie zgłosić się wtedy, gdy spotkają nas jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu słuchowego. Odkładanie wizyty u laryngologa w najgorszym przypadku może doprowadzić do stałego ubytku słuchu! W porę zdiagnozowane schorzenie i wdrożenie odpowiedniego leczenia najczęściej pozwala szybko odzyskać pełny komfort i dobre samopoczucie.
Wskazania do przeprowadzenia badania tympanometrycznego to m.in.:
podejrzenie zapalenia ucha środkowego (szczególnie u dzieci),
wrażenie „zatkanego” ucha,
niedosłuch,
nieustające szumy w uszach,
podejrzenie otosklerozy i tympanosklerozy,
podejrzenie jakiegokolwiek uszkodzenia ucha wskutek urazu akustycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana