Rehabilitacja w egzoszkielecie – nowoczesne oblicze terapii
Rehabilitacja ma na celu poprawę sprawności ruchowej, a niekiedy również jej przywrócenie. Przeznaczona jest dla osób po udarze, wypadkach komunikacyjnych lub tych, którzy zmagają się z chorobami przewlekłymi, na przykład układu krążenia. Rehabilitacja jest niezbędna dla pacjentów sparaliżowanych, którzy nie mają możliwości pionizacji. W takiej sytuacji wybawieniem okazuje się egzoszkielet. Sprawdźmy, na czym polega rehabilitacja z jego użyciem.
Czym tak naprawdę jest egzoszkielet?
Egzoszkielet nazywany jest również szkieletem bionicznym, stanowi jeden z najbardziej innowacyjnych wynalazków medycyny i technologii. Jest to urządzenie zewnętrzne, które służy do reedukacji chodu pacjentów sparaliżowanych lub porażonych, jedno – lub obustronnie.
Egzoszkielet zbudowany jest z metalowej ramy, która imituje kończyny, najczęściej dolne. Wyposażony jest również w system komputerowego sterowania oraz siłowników na stawach biodrowych i kolanowych. W jego skład wchodzi także plecak z bateriami zasilającymi konstrukcję.
Specjaliści z Uzdrowiska Konstancin - Zdrój przekonują: Innowacyjne egzoszkielety są dostępne dla pacjentów w renomowanych klinikach. Pozwalają przywrócić normalny chód pacjentom, a tym samym powrócić do samodzielnego, satysfakcjonującego życia.
Najważniejsze wskazania do rehabilitacji z egzoszkieletem to:
- całkowite uszkodzenie rdzenia kręgowego na wysokości poniżej kręgu C7,
- częściowe uszkodzenie rdzenia na dowolnym odcinku,
- stan po udarze mózgu,
- stwardnienie rozsiane,
- dystrofia mięśniowa,
- dziecięce porażenie mózgowe,
- urazy czaszkowo – mózgowe.
Jak wygląda rehabilitacja z egzoszkieletem?
Egzoszkielet można bez problemu nałożyć na ubranie pacjenta. Cała konstrukcja waży ponad 20 kilogramów, jednak masa jest nieodczuwalna dla użytkownika. Wszystkie ćwiczenia z jego użyciem wykonuje się z pomocą doświadczonego rehabilitanta. Pierwszym etapem rehabilitacji z egzoszkieletem jest dopasowanie urządzenia do ciała, co trwa zaledwie kilka minut.
Praca z urządzeniem polega na tym, że rehabilitant inicjuje jego określone ruchy komputerowo. W pierwszej kolejności jest to nauka wstawania, a następnie siadania, aż do chodzenia. Z upływem czasu egzoszkieletem steruje się w taki sposób, aby pacjent był coraz bardziej samodzielny. Urządzenie, podczas stawiania kroku, rozpoznaje, że użytkownik osiągnął prawidłową pozycję ciała.
Proces chodu jest wyzwalany przez samego pacjenta przez przenoszenie obciążenia z jednej kończyny na drugą. Korzystanie z egzoszkieletu przywraca samodzielność, ale przede wszystkim dobrą kondycję psychiczną, co jest niezbędne do odzyskania sprawności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana