Detektor gazu - budowa i zasady działania
Detektor gazu to niezbędne wyposażenie każdego miejsca, w którym istnieje ryzyko ulatniania się palnych i trujących gazów, takich jak tlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu. Do takich miejsc zaliczamy rafinerie, zakłady przemysłowe, kopalnie. Niektóre rodzaje detektorów to urządzenie stworzone z myślą o montażu w kuchniach wyposażonych w sprzęt gazowy, inne stanowią osobiste wyposażenie używane na przykład przez strażaków i górników. Wszystkie one działają na podobnej zasadzie.
Jak zbudowany jest i jak działa detektor gazu?
Detektory gazu to niewielkie urządzenia, których konstrukcja i działanie opiera się na wykorzystaniu elektrochemicznego sensora, wykonywanego najczęściej z dwutlenku cyny, nazywanego również kasyterytem. Minerał ten jest bardzo wrażliwy na kontakt z tlenem oraz wodorem zawartymi w atmosferze – wraz ze wzrostem ich stężenia zmienia się współczynnik przewodnictwa energii elektrycznej w strukturze kasyterytu. Na podstawie tych zmian możliwe jest obliczenie ilości wspomnianych gazów w powietrzu – jeśli osiągnie ona odpowiedni pułap, czujniki znajdujące się w detektorze gazu uruchamiają alarm, zazwyczaj świetlny oraz dźwiękowy. Kasyteryt jest powszechnie stosowany w budowie detektorów gazów ze względu na swoją wysoką czułość oraz niską temperaturę pracy.
Rodzaje profesjonalnych detektorów gazu
Detektory jednogazowe
Są to urządzenia do użytku osobistego, przeznaczone do wykrywania obecności tlenku węgla, siarkowodoru oraz tlenu. Są bardzo lekkie, poręczne i łatwe w obsłudze nawet w rękawicach. Ponadto wyposażone są w wytrzymałe obudowy, chroniące je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami środowiskowymi (np. działaniem substancji żrących).
Detektory wielogazowe
To urządzenia, która znajdą zastosowanie w przemyśle, górnictwie oraz rafineriach, ich zadaniem jest wykrywanie poziomów tlenu, tlenku węgla, dwutlenku węgla, siarkowodoru, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu.
Oba rodzaje detektorów znajdziemy w ofercie Przedsiębiorstwa Specjalistycznego „Sprzęt-Poż”, zajmującego się dystrybucją wysokiej klasy wyposażenia straży pożarnej, ratownictwa medycznego i wielu innych sprzętów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana