Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową?
Przyznanie kredytu zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskodawcy. Każdy bank przed wydaniem pozytywnej decyzji dokładnie sprawdza, czy dana osoba będzie w stanie spłacić pełne zadłużenie wraz z odsetkami. Dlatego cała procedura przyznawania pożyczki trwa. Zbyt małe zarobki lub zła historia kredytowa sprawiają, że bank nie przyzna pieniędzy. Co jeszcze wpływa na zdolność kredytową?
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to pierwsza rzecz, na jaką zwracają uwagę banki w procesie przyznawania kredytu. Jest to nic innego, jak maksymalna kwota, jaką wnioskodawca może przy aktualnych zarobkach przeznaczyć na spłatę zadłużenia. To właśnie ten element wpływa na ostateczną decyzję banku o wysokości kredytu lub pożyczki. Jeśli eksperci z danej instytucji uznają, że klient przy obecnej pensji nie jest w stanie spłacić rat wraz z odsetkami, może w ogóle nie przyznać kredytu lub zaproponować mniejszą kwotę. Na jakie czynniki banki zwracają uwagę?
Co wpływa na zdolność kredytową?
Jeden z najważniejszych elementów, jakie decydują o wysokości kredytu, są zarobki. W tym celu klienci muszą przedstawić bankowi aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu o zarobkach. Oczywiście liczy się także stabilność zatrudnienia. Babki najbardziej przychylnie patrzą na wnioskodawców ze stałą umową o pracę na czas nieokreślony. W przypadku umowy-zlecenia, umowy o dzieła bądź rozliczania dochodów za pomocą ryczałtu może pojawić się problem.
Banki sprawdzają także całą historię kredytową, a to oznacza pozyskanie informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Dłużników. Jeśli wnioskodawca miał wcześniej problem ze spłatą zadłużenia i znalazł się na tej niechlubnej liście, to jego zdolność kredytowa jest praktycznie równa zeru. Ważną rolę odgrywa wysokość wkładu własnego. Im jest on wyższy, tym lepiej dla klientów. Banki biorą również pod uwagę wiek kredytobiorcy, wysokość i rodzaj pożyczki (kredyt gotówkowy czy hipoteczny) oraz typ rat (malejące lub równe). To właśnie te czynniki wpływają na to, czy klient dostanie pieniądze.
Czy można obejść formalności?
Banki to instytucje, które postepują w dokładnie określony sposób. Każda procedura ma ściśle określone etapy, których nie można ominąć. Specjaliści z Poznańskiego Banku SGB podkreślają, że żaden bank nie przyzna kredytu bez wypełnienia wszystkich formalności.
Zdolność kredytowa to podstawa przy rozpatrywaniu wniosków. Żaden bank nie przyzna pożyczki, jeśli nie sprawdził, czy wnioskodawca jest w stanie spłacić zadłużenie ze wszystkimi ratami, opłatami czy prowizjami. Banki dokładnie określają, jakie dokumenty należy przedstawić, by można było zweryfikować zdolność kredytową. Brak chociaż jednego zaświadczenia czy pisma sprawia, że decyzja o przyznaniu kredytu będzie odmowna. Jest to sposób zabezpieczenia, jakie dają sobie banki przy pożyczaniu pieniędzy zwłaszcza w wysokich kwotach. Po prostu nie da się obejść tych wszystkich formalności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana