Deskowania ścienne w teorii i praktyce
Deskowanie jest jedną z bardziej odpowiedzialnych prac podczas realizacji inwestycji budowanej. Od jakości szalunków zależy przede wszystkim stabilność i nośność konstrukcji obiektu. Nieodzownym elementem podczas betonowania ścian monolitycznych jest deskowanie ścienne. Dowiedz się, na czym polega i jakie są dostępne systemy deskowania ścian.
Czym jest deskowanie ścienne?
Szalowanie, a poprawniej deskowanie ścienne, jest tymczasową formą, która nadaje kształt elementom betonowym i żelbetowym zgodnie z zaprojektowanymi rozwiązaniami architektonicznymi i konstrukcyjnymi. Deskowanie ścienne umożliwia budowę monolitycznych ścian i konstrukcji żelbetowych o różnych nawet bardzo skomplikowanych formach. Zapewnia dużą dokładność i stabilność formy szalunkowej. Systemy deskowania można wynająć, choćby w takich firmach jak Perbud z Warszawy, która wypożycza deskowania, płyty szalunkowe i stemple budowlane również w regionie Olsztyna.
Przykłady systemów deskowania ścian
Systemy deskowania ściennego zróżnicowane są w zależności od potrzeb konstrukcyjnych budynku i występują w konfiguracji ramowej lub łukowej. Przykładem deskowania ramowego jest system Domino, który najczęściej stosuje się w budownictwie mieszkaniowym i podczas remontów obiektów. Płyty w tym systemie mają wysokość 2,75 lub 3 m, a szerokość od 0,25 do 1 m. Dopuszczalne parcie mieszanki betonowej wynosi 60 kN/m². Łączone są zamkiem DRS, który umożliwia też montaż wstawek ciesielskich i odpowiada za uszczelnienie i licowanie połączeń płyt. Drugim przykładem jest deskowanie Handset przeznaczone do wykonywania prac związanych z fundamentami obiektu. Deskowanie składa się z płyt o wysokościach 90, 120 i 150 centymetrów oraz szerokości od 15 do 90 centymetrów, które wytrzymują napór betonu do 40 kN/m².
Deskowanie łukowe
Przy budowie ścian betonowych o nieprostolinijnych kształtach stosuje się deskowanie łukowe. Dobrym przykładem jest deskowanie Rundflex, wykorzystywane przy budowie ścian łukowych w obiektach przemysłowych i w nowoczesnym budownictwie. Może być stosowane do mieszanki betonowej, której parcie nie przekracza 60 kN/m². Jego największą zaletą jest możliwość dopasowania deskowania do zmiennych promieni już od 1 m bez konieczności przebudowy elementu i łatwe nastawianie promienia krzywizny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana