Deep Work – na czym polega? 5 sposobów na efektywną pracę
Termin Deep Work wprowadził do obiegu amerykański naukowiec i autor książek poświęconych pracy i nauce, Carl Newport. Dowiedz się, na czym polega ta technika i czy warto wprowadzić ją do swojego życia. Przeczytaj tekst i poznaj również wyselekcjonowane wskazówki, w jaki sposób polepszyć efektywność pracy!
Czym jest Deep Work?
„Deep Work” to termin szeroko omówiony w książce pod tym samym tytułem, autorstwa Carla Newporta. Autor przekonuje, że w dzisiejszych czasach zbyt dużo uwagi zajmuje tzw. shallow work, a więc praca mało rozwijająca, powtarzalna i łatwa do oddelegowania komuś innemu. Gdyby zaś skupić się na zadaniach kluczowych i wykonywać je z wykorzystaniem maksymalnego skupienia, korzystając z wielkiego potencjału swojego umysłu – wtedy zbliżylibyśmy się do ideału Deep Work. Należałoby więc wykonywać swoją pracę z zaangażowaniem i oddaniem, ale ograniczać zadania mało istotne, dzięki czemu znajdziemy wówczas czas na to, co najważniejsze dla nas i naszego rozwoju zawodowego. W koncepcji tej kluczowe jest:
posiadanie umiejętności skupienia się przez dłuższy czas,
odcięcie się od rozpraszaczy z zewnątrz (jak wiadomości, powiadomienia, spotkania).
Jak głęboka praca wpływa na efektywność pracy biurowej?
Praktyki wywodzące się z Deep Work są bardzo przydatne w codziennej pracy biurowej. Choć niektóre z rutynowych zadań jesteśmy w stanie wykonywać bez wchodzenia w stan szczególnego skupienia, (jak np.: odpisywanie na maile czy sprawdzanie raportów), jednak trudno jest wykonywać pracę polegającą na rozwiązywaniu złożonych problemów bez osiągnięcia odpowiedniego skupienia. Aby więc jak najbardziej efektywnie wykorzystywać dzień pracy, warto wdrożyć do swojego życia kilka zasad, wzorowanych na koncepcji Deep Work.
Jak zadbać o głęboką pracę w biurze?
Przedstawiamy kilka sposobów, które mają szansę odmienić Twój sposób pracy:
Zrezygnuj ze zbędnych spotkań – pamiętaj, ze praca w systemie Deep Work zakłada maksymalne skupienie, a dzień wypełniony spotkaniami potrafi przebodźcować i wybić z rytmu. Staraj się eliminować spotkania, które można zastąpić e-mailem.
Na czas Deep Work postaraj się wyłączyć wszystkie powiadomienia. Ogranicz system notyfikacji w aplikacjach, schowaj z pola widzenia smartfona. Zastanów się nad tym, ile elektronicznych gadżetów używasz na co dzień? Telefon, smartwatch, laptop, tablet… każde z nich wydaje dźwięki i wibracje. Być może jesteś w stanie okroić ten zestaw do niezbędnego minimum?
Zadbaj o stanowisko pracy. Ciche, prywatne miejsce można zorganizować nawet w obszernym open-space! Wystarczy ścianka akustyczna, wydzielająca osobistą przestrzeń nawet w tłocznym biurze. Pamiętaj, aby swoje biurko utrzymywać w porządku i zawsze mieć dostęp do przedmiotów niezbędnych do pracy w zasięgu ręki.
Rób regularne przerwy (przynajmniej 5 min na godzinę pracy) i spędzaj je w ciszy i spokoju. Oderwij wzrok od komputera (i innego typu ekranów)!
Przyzwyczaj pozostałych pracowników do swojej rutyny. Poproś o to, aby uszanowali Twój system pracy i wytłumacz, do czego dążysz. Może zachęcisz ich do tej koncepcji?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana