Czym są tzw. zimne ognie?
Widowiskowe pokazy fajerwerków są fantastyczną rozrywką zarówno dla starszych, jak i młodszych fanów pirotechniki. Sztuczne ognie powinny być jednak obsługiwane wyłącznie przez osoby dorosłe, które zapoznały się z dołączoną do nich instrukcją obsługi. Niemniej wśród artykułów pirotechnicznych istnieją produkty, którymi – pod okiem pełnoletniego opiekuna – mogą bawić się także dzieci, takie jak zimne ognie. Czym one są? Sprawdźmy.
Zimne ognie – co to takiego?
Zimne ognie to artykuły pirotechniki domowej, które znacznie różnią się od standardowych fajerwerków. Są to bowiem niepalne, utwardzone druty obklejone mieszanką pirotechniczną. Po odpaleniu zaczynają one wytwarzać dużą ilość mieniących się na złoto oraz srebrno iskier. Użyta w nich masa składa się z azotanu baru oraz opiłków żelaza.
Zimne ognie dają niezwykle piękny efekt, dlatego wykorzystywane są nie tylko do zabawy lub świętowania ważnych okazji, takich jak Nowy Rok, urodziny, rocznica, ślub czy wesele. Bardzo chętnie są one używane również przez fotografów czy na planach filmowych. Zarówno na zdjęciach, jak i nagraniach pomagają stworzyć magiczną atmosferę oraz niepowtarzalny klimat.
Kto może użytkować zimne ognie?
Ogromną zaletą zimnych ogni jest wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu mogą być one bez przeszkód używane nawet w pomieszczeniach zamkniętych. Nie wytwarzają hałasu, więc są przeznaczone również dla małych dzieci i osób o wrażliwym słuchu. Co więcej, pod opieką dorosłego, mogą je użytkować również najmłodsi fani pirotechniki. Iskierki nie zrobią im krzywdy, a jeśli dotkną skóry, mogą jedynie delikatnie oparzyć, ale nie zostawią na niej żadnego śladu. Aby jednak i tego uniknąć, wystarczy wybrać zimne ognie na dłuższym druciku, by iskry były w bezpiecznej odległości od dłoni.
Jaki kształt mają zimne ognie?
W sklepach z fajerwerkami, takich jak Hurtownia Fajerwerków AS, znajdziesz różne rodzaje zimnych ogni. Standardowe artykuły na cienkim, krótkim druciku palą się ok. 45 sekund, podczas gdy większe i grubsze rodzaje, umieszczone na dłuższym drucie, mogą wytwarzać iskry nawet przez kilka minut! Co więcej, poza tradycyjnymi, prostymi zimnymi ogniami dostępne są także modele w różnych formach, np. o kształcie serduszka lub cyferek. Świetnie sprawdzają się one podczas wielu okazji, takich jak świętowanie urodzin czy okrągłej rocznicy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana