Czym różni się sauna fińska od sauny parowej?
Regularne korzystanie z sauny ma prozdrowotny wpływ na nasz organizm. Warto jednak wiedzieć, że dzieli się ona na kilka rodzajów, wśród których wyróżnić można przede wszystkim sauny fińskie oraz parowe. To właśnie na nich skupiamy się więc w tym artykule, omawiając charakterystyczne elementy saun fińskich i parowych, aby ułatwić wybór między nimi.
Czym charakteryzują się sauny fińskie i jakie są ich zalety?
Sauny fińskie, określane także niekiedy saunami suchymi swoją nazwę zawdzięczają przede wszystkim dużej popularności w krajach skandynawskich. Panująca w ich wnętrzu temperatura jest najwyższa spośród wszystkich rodzajów saun i wynosi od 80 do 110 °C. Wilgotność powietrza utrzymywana jest saunach fińskich z kolei na niskim poziomie od około 10 do 15%. Przy czym najlepiej, jeśli stosunek temperatury oraz wilgotności powietrza w niej łącznie wynosi 110 °C. Efekt ten uzyskać można poprzez utrzymywanie temperatury powietrza na poziomie 80 °C i wilgotności na poziomie 30 stopni.
Działanie sauny fińskiej opiera się przede wszystkim na nagłych zmianach temperatury. Dlatego po około 15-minutowej sesji w niej należy od razu wejść pod zimny prysznic, powtarzając taki rytuał trzykrotnie. Do najważniejszych zalet sauny fińskiej zaliczyć można między innymi:
działanie relaksujące i rozluźniające mięśnie,
wspomaganie odchudzania,
możliwość korzystanie z niej (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem) także przez osoby chorujące na astmę oskrzelową.
Czym charakteryzują się sauny parowe i jakie są ich zalety?
Sauny parowe, które oferuje między innymi producent saun ogrodowych Inter Sauna z Gdańska, produkujący jako jedyny w Polsce modele izolowane na ścianach i dachach, które są odporne na rozszczelnianie, to natomiast rozwiązanie, które cechuje się o wiele niższymi temperaturami w ich wnętrzu. Oscylują one w granicach od 40 do 50 °C, jednocześnie jednak wilgotność powietrza w kabinach saun parowych jest wyższa niż w modelach fińskich, gdyż wynosi od 50 do 60%. Dzięki temu korzystanie z nich nie tylko pozwala się zrelaksować i rozluźnić mięśnie, ale jest także pomocne przy leczeniu chorób układu oddechowego oraz zatok. Dodatkowo do zalet saun parowych zalicza się również to, że pobyt w nich można uatrakcyjnić poprzez aromaterapię z wykorzystaniem olejków eterycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana