Czym charakteryzują się wagi do big bagów?
Wagi przemysłowe to niezbędne wyposażenie zakładów przemysłowych, które daje możliwość precyzyjnego kontrolowania masy wykorzystywanych substancji i gotowych materiałów. Propozycją dla firm, które wytwarzają produkty w formie sypkiej, są wagi do big bagów, umożliwiających pakowanie większych ilości towaru. Są one przydatne w firmach zajmujących się przetwórstwem zbóż i pasz, dla producentów materiałów budowlanych, granulatów czy pelletu.
W jakich zastosowaniach sprawdzą się wagi do big bagów?
Działalność produkcyjna wiąże się z potrzebą sprawdzania masy różnych substancji wykorzystywanych w procesach produkcyjnych – zarówno tych, które są używane jako surowce, jak i materiałów pomocniczych. Kontrola wagi bywa niezbędna przy przygotowaniu do przetwarzania, a także na różnych etapach przerobu – przy dozowaniu składników, wprowadzaniu dodatków czy przy ocenie ilości wytworzonego towaru. Ważenie jest też niezbędne podczas odmierzania gotowego wyrobu przy pakowaniu. W zależności od rodzaju opakowań i specyfiki samego produktu konieczne będą jednak inne wagi.
Wśród produktów przemysłowych, których przygotowanie do sprzedaży wymaga precyzyjnego odważenia, wiele jest różnych materiałów sypkich. Zaliczają się do nich np. różnego rodzaju proszki, granulaty, materiały budowlane, ale także materiały opałowe, choćby pellet. Jednymi z najpopularniejszych sposobów pakowania materiałów sypkich jest ich workowanie. Stosuje się zarówno worki papierowe, jak i wykonane z różnych tworzyw sztucznych. Przy materiałach, które są sprzedawane w większych ilościach, częstą praktyką jest używanie tzw. big bagów – wyjaśnia ekspert z firmy MetroWag, która jest znanym producentem wag i urządzeń przemysłowych.
Big bagi, zwane też workami wielkogabarytowymi to popularny rodzaj opakowania produkowany z polipropylenu, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na obciążenia mechaniczne, a także odpornością na działanie wilgoci, promieniowanie UV i różne czynniki chemiczne. Big bagi zwykle mają sporą pojemność oraz odpowiednio duży udźwig, który może przekraczać nawet 1,5 tony. Do ich podnoszenia służą specjalne naszyte na worek uchwyty, które można mocować do odpowiednich haków, trawersu czy innego rodzaju zawiesia. Ze względu na rozmiary big bagów do ich ważenia konieczne są specjalnie przystosowane wagi, które pozwolą nie tylko na stabilne mocowanie worka podczas pomiaru, ale również zapewnią odpowiednią dokładność.
Jak działają wagi do big bagów?
Wagi przemysłowe do big bagów to najczęściej urządzenia, które łączą w sobie możliwość kontrolowania masy z dozowaniem pakowanego materiału. Ze względu na konstrukcję worków wagi do big bagów są zwykle oparte o sześcienną strukturę nośną, na której podwiesza się puste opakowanie na czas zapełniania i ważenia. Obsługa ważenia i dozowania może być realizowana za pośrednictwem automatyki, ale także sterowana ręcznie.
W przypadku większości wag do big bagów procedura ważenia jest wykonywana w kilku etapach. Pierwszym z nich jest umieszczenia worka na uchwytach podłączonych do czujników tensometrycznych i ustalenie wagi samego opakowania (tzw. tarowanie), tak by było możliwe odmierzenie odpowiedniej ilości produktu, który ma zostać wsypany do opakowania. Następnie big bag jest szczelnie montowany na ustniku wysypu. Proces napełniania jest realizowany w dwóch krokach, w celu zapewnienia możliwie najszybszego tempa całej operacji, ale także zachowania precyzji odmierzania. W pierwszym kroku następuje tzw. wysyp zgrubny, w którym big bag jest zapełniany niemal w całości. W następnym kroku pakowany materiał jest dosypywany przez zasuwę, która zapewnia mniejszy przepływ, a zatem większą kontrolę nad ilością. W ramach wysypu dokładnego worek jest zapełniany, aż osiągnie ustaloną wcześniej masę.
Stosowany w wagach do big bagów mechanizm zapewnia połączenie optymalnej szybkości napełniania z wymaganą dokładnością, pozwalając na znaczną oszczędność czasu. Wielką zaletą wag do big bagów jest to, że mogą być bez problemu włączone w działanie zautomatyzowanej linii pakującej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana