Czym charakteryzują się trójwymiarowe materiały ścierne?
Trójwymiarowe materiały ścierne charakteryzują się równomiernym rozłożeniem ziarna w całej swojej strukturze – nie tylko na powierzchni, ale również wewnątrz. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet i znacząco odróżnia te produkty od standardowych ścierniw, w których za właściwości zdzierające odpowiada pojedyncza warstwa. Najczęściej wykorzystywanym trójwymiarowym materiałem ściernym jest włóknina.
Jakie zalety mają trójwymiarowe materiały ścierne?
Trójwymiarowe materiały ścierne mają wiele pozytywnych cech, które czynią z nich niezwykle przydatne produkty. Jedną z nich jest bardzo długa żywotność, która wynika z ciągłego kontaktu z nowym, głębiej położonym ziarnem, rozłożonym jednolicie wewnątrz narzędzia. Ich otwarta struktura sprawia również, że nie zatykają się fragmentami usuwanego materiału i bardzo dobrze przepuszczają powietrze, dzięki czemu dochodzi do mniejszego wzrostu temperatury w czasie pracy. Doskonale nadają się więc do wydajnej obróbki na sucho, bez stosowania chłodziwa.
Dzięki swojej wyjątkowej strukturze trójwymiarowe materiały ścierne są również bardzo elastyczne, co sprawia, że łatwo dopasowują się do różnych kształtów obrabianych obiektów i pozwalają szlifować trudniej dostępne elementy. Mogą być używane z obydwu stron, co wpływa pozytywnie na ich żywotność oraz wygodę, a także nie wywierają dużego nacisku na obrabiany przedmiot, dzięki czemu umożliwiają osiągnięcie bardzo wysokiej dokładności i zapewniają trwałe, skuteczne wykończenie powierzchni.
Jakie zastosowanie ma włóknina?
Najczęściej wykorzystywanym trójwymiarowym materiałem ściernym jest włóknina, składająca się z syntetycznych włókien połączonych za pomocą specjalnego spoiwa z ziarnem ściernym. Funkcje tego ostatniego mogą pełnić na przykład węglik krzemu lub tlenek glinu. Włóknina może przyjmować różne formy: w ofercie firmy Pferd-VSM można znaleźć ją w postaci krążków, arkuszy, rolek oraz szerokich i wąskich pasów. Dzięki temu może być wykorzystywana ręcznie i z użyciem rozmaitych urządzeń.
Stosuje się ją do obróbki takich materiałów jak różne typy stali (w tym stal nierdzewna), metale nieżelazne oraz tworzywa sztuczne. Doskonale sprawdza się podczas polerowania i stopniowego szlifowania powierzchni, a także oczyszczania jej z gratu, rdzy oraz resztek farb i lakieru. Można także usuwać przy jej pomocy zarysowania. Wykorzystuje się ją w niemal każdej gałęzi przemysłu, od wytwarzania zbiorników, poprzez obróbkę sprzętu sportowego, aż po produkcję maszyn i narzędzi dla branży motoryzacyjnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana