Czy wygląd potrawy ma wpływ na jej smak?
Każdy z nas słyszał oklepany frazes „jesteś tym, co jesz”. Czy to dlatego w restauracji, czy sklepie wybieramy ładne dania i dobrze wyglądające produkty? I czy jest to powód, dla którego chcemy podawać gościom estetyczne posiłki? Być może, ale niewątpliwie robimy to, ponieważ tak podpowiada nam zmysł wzroku. Czy takie danie będzie smaczniejsze? Czy to tylko placebo?
Czy to, jak wygląda potrawa, wpływa na jej smak?
Często małym dzieciom, które mają problemy z jedzeniem, produkty na talerzu układa się w uśmiechnięte buźki, zwierzątka itp. Jak się szybko okazuje nawet niejadki dają się przekonać i zajadają się posiłkiem, aż trzęsą im się uszy. Dorośli nie muszą na swoich talerzach układać kolorowych obrazków, ale również chętniej jedzą te dania, które wyglądają estetycznie. To dlatego, że oprócz smaku, podczas jedzenia silnie oddziałuje na nas zmysł wzroku. To, że wygląd potrawy ma znaczenie to nie mit. Jeśli coś jest ładnie podane, lepiej nam smakuje i co ważne dla kucharzy – zapada nam w pamięci na dłużej. Rośnie także prawdopodobieństwo, że chętnie wrócimy kiedyś do tej potrawy.
Jedzenie oczami w restauracji
Branża gastronomiczna doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że sam smak jedzenia nie wystarczy, aby zachęcić konsumenta do zakupu. Szczególnie że jeśli próbujemy czegoś po raz pierwszy i nie wiemy, jak będzie smakować. Dlatego w restauracjach w karcie menu często możemy znaleźć zdjęcia poszczególnych dań. Wzrok pomaga nam ocenić, czy będzie to dla nas smaczne, czy też nie.
Estetyka i schludność na talerzu jest bardzo ważna. Wyobraźmy sobie, że obiad składający się z ziemniaków, kotleta schabowego i mizerii jest byle jak nałożony na talerzu i tworzy misz-masz. Będzie to smakowało gorzej niż gdyby produkty były nałożone starannie, oddzielnie i przyozdobione jadalnymi dodatkami. W restauracjach takich jak Antresola w Warszawie dużą uwagę na zdobienia talerza przykłada się, podając deser. To samo ciasto podane samo na talerzyku będzie innym wrażeniem smakowym niż kawałek zaserwowany z dodatkami w postaci sosów, owoców lub innych, małych słodkości artystycznie ułożonych na talerzu.
Co jeszcze wpływa na smak potrawy?
Jest wiele czynników, które mogą wpływać na to, jak smakuje nam dana potrawa, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Przykładem może być kolor czy wielkość talerza. Zastawa stołowa w restauracji nie zawsze jest przypadkiem, być może celowo dobrano taki kolor, abyś odczuwał większy apetyt. Co ciekawe, nawet kształt i kolor sztućców oddziałują na nasze zmysły.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana