Bezpieczeństwo na nartach i snowboardzie. O czym nie można zapomnieć?
Uprawianie sportów zimowych, takich jak narty czy snowboard, wymagają odpowiedniego przygotowania. Zakładając właściwie dobrany strój, stosując dobrej jakości sprzęt oraz przestrzegając ustalonych zasad, dajemy gwarancję sobie oraz innym użytkownikom stoku, że jazda będzie nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna. Nawet doświadczeni fani sportów zimowych, powinni przed sezonem, przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa na stoku.
Nawet najlepsze warunki pogodowe oraz najpiękniejsze widoki tracą swój urok, jeżeli uprawiając sporty zimowe, nie przestrzega się zasad bezpieczeństwa. Zagrożeń, których nie da się przewidzieć jest dużo, warto więc zabezpieczyć te aspekty, na które ma się wpływ. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać, przygotowując się do sezonu zimowego. Mają one bezpośredni wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach i snowboardzie:
- przygotować organizm do sezonu poprzez aktywność fizyczną,
- wybrać trasy adekwatne do poziomu umiejętności,
- dobrać oraz sprawdzić sprzęt do sportów zimowych, który będzie dopasowany do wagi i wzrostu, nie zapominając również o obowiązkowym kasku,
- zakupić odzież dostosowaną do warunków pogodowych, która będzie chronić w razie upadku.
W przypadku odzieży, warto wybierać kurtki i spodnie w jaskrawych kolorach, wyposażone w elementy odblaskowe.
Zasady bezpieczeństwa na stoku
Po odpowiednim przygotowaniu do sezonu następuje czas urlopu lub ferii, podczas których fani sportów zimowych, spędzają czas na stokach.
Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich osób, jeżdżąc na nartach lub snowboardzie, trzeba pamiętać o zachowaniu, od którego może zależeć czyjeś życie. Będąc na stoku trzeba zwracać szczególną uwagę na otoczenie i innych ludzi – wyjaśnia specjalista ze sklepu narciarskiego Evik.
Nie powinno się hamować sypiąc śniegiem, a prędkość powinna być dostosowana do:
- rodzaju trasy,
- umiejętności zjeżdżającego,
- stanu trasy,
- warunków pogodowych.
Zanim nastąpi zjazd trzeba ocenić zagęszczenie na stoku. Jeżeli ludzi jest zbyt dużo, warto chwilę poczekać. Przejeżdżając obok innych osób należy zachować odpowiednią odległość. Aby nie stworzyć niepotrzebnego zagrożenia zatrzymywać powinno się jedynie po bokach. Ta zasada dotyczy również wspinania się lub schodzenia z trasy. Stok wybrany do zjazdu powinien być odpowiedni do posiadanych umiejętności. Trzeba zwracać uwagę i przestrzegać znaków, które znajdują się na trasie, a jazda na nartach lub snowboardzie powinna, według przepisów oraz zdrowego rozsądku, odbywać się w stanie pełnej trzeźwości. Tylko wtedy zjazd może być w pełni świadomy i kontrolowany.
W sytuacji kiedy zauważy się wypadek, należy zatrzymać się i udzielić pierwszej pomocy. Takie zachowanie może uratować czyjeś życie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana