Czy warto zainwestować w automatyczne przyłbice spawalnicze?
Ogromnym wyzwaniem w wielu zawodach jest utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w trakcie prac. W przypadku spawaczy jest to szczególnie ważne, ponieważ brak prawidłowych osłon oczu może szybko zakończyć się naświetleniem oczy – i w efekcie – utratą wzroku. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest zastosowanie odpowiedniej przyłbicy ochronnej. Jakie powinna mieć parametry? Dowiedz się!
Co warto wiedzieć na temat automatycznych przyłbic spawalniczych?
Zawód spawacza wiąże się z wieloma zagrożeniami, które pojawiają się w trakcie obróbki cieplnej metalu. Przede wszystkim ogromne niebezpieczeństwo dla oczu stanowi promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, które mogą przyczynić się do trwałego uszkodzenia wzroku. Jednakże, trzeba również pamiętać o rozgrzanych do czerwoności kawałkach spawanego materiału, które mogą dotkliwie poparzyć spawacza. Dlatego tak ważne w tym zawodzie jest, by wyposażyć się w specjalistyczną odzież spawalniczą oraz środki ochrony osobistej.
Najlepszym sposobem na zabezpieczenie głowy w trakcie prac spawalniczych jest wykorzystanie automatycznej przyłbicy spawalniczej. Konkretne modele mogą być dostosowane do konkretnego rodzaju spawania, choć są też przyłbice bardziej uniwersalne, które można zastosować przy spawaniu łukowym MMA, spawaniu TIG i spawaniu MIG/MAG.
Nowoczesne automatyczne przyłbice spawalnicze pozwalają również na zwiększenie komfortu pracy. Przyczynia się do tego zmiana stanu od ciemnego do jasnego po zajarzeniu łuku. Przesłona wraca do stanu normalnego zaraz po zakończeniu spawania; regulowana poprzez ustawiony czas opóźnienia. Wyposażone są również w zewnętrzne regulatory umożliwiające dobranie parametrów filtra w trakcie pracy.
Warto też zwrócić uwagę na wagę konkretnego modelu przyłbicy. Egzemplarze zbyt ciężkie (powyżej 700 g) będą obniżały komfort pracy, a także niepotrzebnie obciążały mięśnie karku.
Odzież spawalniczą i automatyczne przyłbice spawalnicze można kupić w hurtowniach BHP, takich jak WEGA.
Przyłbice pasywne czy przyłbice automatyczne?
Przyłbice pasywne nie pozwalają na kontrolę poziomu przyciemnienia, dlatego do kontroli jakości spoin trzeba je każdorazowo zdejmować. Jest to nie tylko męczące, ale także potencjalnie niebezpieczne, ponieważ zdarza się, że w pośpiechu zaczynamy spawać, zanim założymy przyłbicę.
Przyłbice automatyczne pozwalają na regulację poziomu przyciemnienia, dzięki czemu możemy kontrolować jakość spoin bez zdejmowania jej. Znacząco zwiększa to komfort i bezpieczeństwo pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana