Zasada działania agregatów prądotwórczych
Jak zapewnić zasilanie urządzeń elektrycznych w przypadku braku dostępu do sieci energetycznej lub przerwy w dostawie prądu? Trzeba uruchomić agregat, czyli generator prądotwórczy, będący samodzielnym źródłem prądu. Konstrukcję urządzeń elektroenergetycznych tego typu tworzy prądnica, silnik, rozdzielnica i dodatkowe urządzenia zamknięte we wspólnej obudowie lub ramie. Jak działa agregat?
Jak działa agregat prądotwórczy?
W budowie agregatu możemy wymienić dwa podstawowe systemy: generator i układ rozdzielczy. Generator prądu zbudowany jest z napędu, prądnicy i regulatora, natomiast rozdzielnica umożliwia przekazywanie wytworzonej energii o pożądanych parametrach do odbiorników – opowiada nasz rozmówca z firmy Arkadia.
Sercem agregatu prądotwórczego jest spalinowy silnik wewnętrznego spalania (wysokoprężny silnik diesla lub benzynowy; spotyka się również urządzenia z silnikami elektrycznymi, parowymi i pneumatycznymi). Rozruch generatora może być inicjowany ręcznie, lub za pomocą szarpaka; w modelach z akumulatorami rozruch realizowany jest automatycznie. W generatorze energia powstała podczas spalania paliwa przetwarzana jest w energię mechaniczną. Ta wprawia w ruch wirnik prądnicy, który obracając się, wytwarza siłę elektromotoryczną. Strumień magnetyczny pracującego wirnika wytwarza prąd elektryczny w obwodzie otaczającego go stojana.
Gdzie i kiedy przyda się agregat prądotwórczy?
Jak wspomnieliśmy już we wstępie, agregat prądotwórczy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości korzystania z ogólnej sieci. Najczęstszym miejscem wykorzystania generatorów są place budowy, gdzie niezbędne jest samodzielne źródło prądu do zasilania maszyn budowlanych i elektronarzędzi. Osoby prywatne korzystają z agregatów w celu zapewnienia energii elektrycznej na ustronnych działkach wypoczynkowych, a także w domach mieszkalnych, zagrożonych częstymi przerwami w dostawach prądu. Generatory prądu stanowią też niezbędny element wspierający przebieg wszelkich imprez plenerowych, gdzie konieczne jest wygodne, bezpieczne i niezawodne zasilanie sprzętu estradowego (nagłośnienia, oświetlenia itd.).
Obecność agregatów prądotwórczych jest konieczna wszędzie tam, gdzie awaria sieci i związane z nią przerwy w zasilaniu stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia. Nietrudno wyobrazić sobie konsekwencje nagłego odcięcia zasilania sprzętu medycznego np. w trakcie wykonywania zabiegów lub w sytuacji, gdy stan zdrowia pacjenta wymaga korzystania z respiratora. Oznacza to, że w generator prądu powinna być wyposażona każda placówka służby zdrowia, która świadczy usługi w zakresie leczenia stacjonarnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana