Czy opłaca się zainwestować w dobry projekt domu pasywnego?
Nowoczesny, energooszczędny dom to bez wątpienia marzenie każdej osoby rozpoczynającej swoje plany budowlane. Coraz częściej myślimy nie tylko o kosztach związanych z budową domu, ale też kosztach, jakie później będzie on generował a co za tym idzie, kosztach jakie będziemy musieli ponieść by w nim mieszkać. Właściwie przemyślany projekt budowy domu i podejście do tego tematu może okazać się świetnym sposobem na oszczędności w przyszłości.
Co jest najważniejsze?
Nie ma budowy domu bez dobrego projektu budowlanego. Choćbyś w głowie miał milion pomysłów, musisz przelać je na papier. Muszą być one spójne, spełniać określone normy i wymagania i co najważniejsze – być ze sobą spójne. Projekt budowy domu to naprawdę trudne przedsięwzięcie. Zwłaszcza domu pasywnego. W pewnym sensie projekty domów pasywnych dopiero co wchodzą na rynek, dla niektórych jest to totalna nowość. Jako osoba całkowicie nie znająca się na projektach nie poradzisz sobie z tym tematem sam – nie tylko z powodu braku wiedzy ale głównie z powodu braku odpowiednich kompetencji i uprawnień. W takiej sytuacji najlepszych rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów i oddanie projektowania Twojego wymarzonego domu, w dobre ręce.Wybór projektu a koszty?
Domy pasywne stawiają na minimalizm – prosta oraz zwarta konstrukcja wpływa na mniejsze straty ciepła. Nie oznacza to jednak, że musisz zdecydować się na dom o małej powierzchni – wręcz przeciwnie, najczęściej mają one dużą powierzchnię użytkową. Najważniejsza w osiągnięciu sukcesu jest szczelność domu. Wszelkie zewnętrzne elementy składające się na bryłę budynku, a więc dach czy ściany muszą być tak dobrane, aby izolacja ciepła była na możliwie najwyższym poziomie. Już czytając jedynie o zasadach budowy domów pasywnych wiesz, że inwestycja do tanich należeć nie będzie. Owszem. Budowa domu pasywnego jest droga i nikt tego nie będzie ukrywał. Pamiętaj jednak, że teraz inwestujesz w swoją przyszłość. Dobre materiały, wysoka jakość wykonania, nowoczesne technologie – to wszystko będzie miało wpływ na koszty związane z użytkowaniem domu w przyszłości.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana