Czy alkoholizm jest chorobą?
Żyjemy w warunkach narastającego stresu, stąd nie powinny dziwić coraz częstsze przypadki alkoholizmu wśród osób pijących nawykowo. Specjaliści alarmują, że dziś chętniej sięgamy po środki i substancje, których stosowanie może prowadzić do uzależnienia. Tak też jest z alkoholem – pijemy częściej i więcej, choć wiadomo, że powoduje to liczne problemy. Czy taki model picia zwiastuje początek choroby alkoholowej?
Okresowy problem, czy uzależnienie od alkoholu?
Na to pytanie najlepiej odpowie specjalista terapii uzależnień, ale zanim zdecydujemy się na rozmowę z nim, warto dokonać uczciwej autodiagnozy. Podstawą do tego może być zaobserwowanie u siebie objawów charakterystycznych dla choroby alkoholowej, do których należą:
- przymus picia w różnych sytuacjach: radosnych, smutnych i bez powodu (tzw. głód alkoholowy),
- utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu i konsekwencjami nadmiernego picia,
- wzrost, a następnie spadek tolerancji na alkohol,
- fizjologiczne symptomy odstawienia, w postaci Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, takie jak drżenie rąk, nadmierna potliwość czy palimpsesty (tzw. urwany film), a w zaawansowanej fazie – lęki i omamy,
- zaniedbywanie obowiązków zawodowych i rodzinnych,
- poczucie winy, wynikające z niemożliwości poradzenia sobie z problemem,
- kontynuacja picia, mimo ponoszonych strat emocjonalnych, zdrowotnych i finansowych.
Jeśli dostrzeżemy w swoim modelu picia chociaż jeden z powyższych objawów, trzeba rozważyć konsultację z terapeutą. W Polsce system leczenia odwykowego jest dobrze rozwinięty, warto więc wybrać się po diagnozę do licencjonowanej placówki, takiej jak np. Ośrodek Leczenia Uzależnień Trzeźwość w Łomży.
Kiedy czas na terapię uzależnień?
Choroba alkoholowa rozwija się podstępnie, dlatego nie wolno lekceważyć żadnego z objawów, świadczących o narastaniu problemu. Wiadomo, że uzależnienie od alkoholu powoduje problemy psychiczne i poważne choroby, prowadzące do śmierci lub kalectwa, takie jak udary mózgu, nowotwory, czy polineuropatie. Ponadto degraduje człowieka w każdym aspekcie, niszcząc więzi społeczne i rodzinne – z tego powodu także osoby z najbliższego otoczenia alkoholika powinny być objęte terapią dla współuzależnionych. Każdy moment jest dobry do rozpoczęcia leczenia, ale jak podkreślają specjaliści leczenia uzależnień, podstawa to silna motywacja i potrzeba zmiany. Pierwszym krokiem powinno być przyznanie się do problemu alkoholowego, gdyż tylko wtedy będzie można poradzić sobie z chorobą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana