Co warto wiedzieć o czyszczeniu klimatyzacji samochodowej?
Obecnie coraz częściej klimatyzacja jest używana podczas jazdy samochodem. Poprawia ona znacznie komfort podróżowania oraz korzystnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Latem pozwala na uniknięcie upałów, zimą pomaga w odparowywaniu szyb. Ponadto utrzymanie optymalnej temperatury podczas jazdy sprzyja lepszej koncentracji kierowcy. Jednak, aby klimatyzacja sprawnie działała, potrzebne jest jej systematyczne czyszczenie.
Kiedy należy przeprowadzić czyszczenie klimatyzacji samochodowej?
Działanie klimatyzacji powoduje, że w kanałach wentylacyjnych pojawia się sporo wilgoci, która stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii. Niestety mogą one być dużym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Warto zatem wykonywać regularnie czyszczenie klimatyzacji wraz z jej odgrzybianiem. Mechanicy zalecają, aby całą procedurę powtarzać co 12 miesięcy, zawsze na początku wiosny. Ta pora roku jest najbardziej odpowiednia ze względu na to, że jesienią i zimą powietrze jest mocno wilgotne, co sprzyja rozwojowi bakterii. Jeśli czyszczenie wraz z odgrzybianiem zostanie wykonane wcześniej, to najprawdopodobniej po zakończeniu zimy trzeba będzie je powtórzyć.
Odgrzybianie klimatyzacji należy niezwłocznie przeprowadzić w momencie, gdy pojawi się nieprzyjemny zapach pleśni podczas jej pracy. Stanowi on informację, że w kanałach wentylacyjnych rozwinęły się bardzo liczne kultury niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Nieusunięte mogą spowodować rozwinięcie się legionellozy, czyli choroby, której konsekwencją może być nawet utrata wzroku.
Przeprowadzenie czyszczenia klimatyzacji samochodowej wraz z odgrzybianiem zaleca się również w momencie kupna używanego auta. Jest to spowodowane tym, że nie wiadomo kiedy ostatnio było to wykonywane w tym samochodzie.
Metody stosowane podczas czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji samochodowej
Najtańszą metodą stosowaną podczas czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji samochodowej jest użycie pianki dezynfekującej. Występuje ona w formie aerozolu w opakowaniu z dołączoną rurką, którą można wprowadzić do kanałów wentylacyjnych. Tam rozprowadza się piankę czyszczącą. Należy pamiętać, że należy rozpylić ją jak najgłębiej, stosując się do instrukcji, która jest umieszczona na opakowaniu danego środka czyszczącego. Użycie pianki ma jednak liczne wady.
Kolejną metodą, chociaż droższą to uważaną za lepszą, jest ozonowanie. Nie wymaga ono stosowania żadnych środków chemicznych. Metoda ta polega na wprowadzeniu do kanałów wentylacyjnych ozonu wytworzonego przy pomocy promieni UV oraz wysokiego napięcia. Dzięki niemu zostają zabite wszystkie bakterie, a ozon po kilku minutach zamienia się w tlen.
Czyszczenie klimatyzacji samochodowej wraz z jej odgrzybianiem można też przeprowadzić przy zastosowaniu metody ultradźwiękowej. W tym celu stosuje się specjalny rozpylacz, który wpuszcza do kanałów wentylacyjnych substancję czynną. Krąży ona w układzie zamkniętym oraz dezynfekuje instalację. Możliwe jest także również dodanie środka, który zabija brzydkie zapachy. Dzięki niemu łatwo pozbyć się zapachu dymu tytoniowego.
Aby przeprowadzić czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji samochodowej warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy, w której pracują najlepsi specjaliści. Jedną z takich firm jest CentralKlim działająca na terenie Małopolski. W jej punkcie usługowym w Wadowicach można również skorzystać z serwisu klimatyzacji, który jeszcze lepiej o nią zadba niż samo czyszczenie.
Czyszczenie klimatyzacji samochodowej wraz z jej odgrzybianiem powinien wykonywać systematycznie każdy posiadacz auta. Bardzo ważne jest to, aby kanały wentylacyjne były wolne od wszelkich drobnoustrojów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana