Clematis. Co warto wiedzieć o tych kwiatach?
Clematis, nazywany też powojnikiem, jest jednym z bardziej popularnych pnączy na całym świecie. Zalicza się do niego bardzo duża grupa roślin, wyróżniających się w ogrodzie interesującym wyglądem delikatnych kwiatów. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć o clematisie.
Odmiany Clematisa
Powojnik to kwiat charakteryzujący się pięknymi kolorami i z achwycający ogromem kwiatów. Imponująca jest także ilość jego odmian – jak do tej pory rozpoznano ponad 4 tysiące odmian powojników botanicznych, wielkokwiatowych oraz bylinowych, a każdego kolejnego roku w sprzedaży pojawia się nowa odmiana clematisa. Najbardziej popularną odmianą clematisa jest clematis tangucki, o silnych pnączach dorastających nawet do 5 metrów. Ma on kwiaty o dzwonkowatym kształcie, złożone z czterech działek. Kwitnie on od czerwca do sierpnia, a we wrześniu rozpoczyna on spoczynek i wówczas usychają mu liście. Ta odmiana powojnika nie boi się suszy i ma niewielkie wymagania glebowe. Równocześnie nie przepada za glebami ciężkimi i podmokłymi. Powojniki tanguckie lepiej jest sadzić w miejscach silnie nasłonecznionych. Co ważne, ta odmiana uważana jest za mrozoodporną. Często wybierany jest także clematis pnący, który może dorastać nawet do 10 metrów. Ten powojnik wypuszcza kremowobiałe, małe kwiaty, które zbierają się w wiechowate kwiatostany. W przypadku tej odmiany kwiaty pojawiają się od lipca do września, a potem zaczynają pokrywać puszyste owocostany. Ten clematis jest również odporny na choroby. Ponadto, jest mrozoodporny.Jak uprawiać clematisy?
- Każdy, kto chce opiekować się clematisem we własnym domu lub mieszkaniu musi wiedzieć, że większość powojników lubi stanowiska lekko zacienione. Ponadto, roślinom potrzebne są podpory, za które służyć mogą także kraty, pojedyncze paliki albo trejaże. Co istotne, clematis woli żyzne, lekkie i przepuszczalne gleby, w tym przede wszystkim te bogate w wapń. Powojników nie można uprawiać natomiast na podmokłych i piaszczystych, szybko wysychających podłożach – tłumaczy ekspert reprezentujący Ogród Śląski.Bardzo ważne w uprawie clematisów jest ich sadzenie - trzeba wiedzieć, że dołki do włożenia roślin muszą być o około 10 cm głębsze od wysokości donicy, w której wcześniej rósł powojnik. Co ciekawe, sadzenie warto rozpocząć jesienią, jednak jeszcze zanim rozpocznie się zima. Jeśli natomiast chodzi o kłącza, to ich okrywania trzeba używać materiałów przepuszczających powietrze, takich jak agrowłókna. Powojniki można uprawiać w pojemnikach na tarasie lub balkonie, jednak w tym celu trzeba zaopatrzyć się w dużą donicę, wiadro, skrzynię lub kosz. Bez względu na to jaki produkt wybierzecie, musicie pamiętać o zapewnieniu im dużych otworów nawadniających.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana