Ciepły montaż okna - co to takiego?
Dobrej jakości okna powinny przede wszystkim skutecznie zapobiegać stratom ciepła. Zależy to jednak nie tylko od parametrów i konstrukcji ram i skrzydeł, ale też od ich prawidłowego montażu. Aby maksymalnie wykorzystać termoizolacyjne właściwości okien, stosuje się tzw. ciepły montaż. Jakie dokładnie techniki połączenia okien ze ścianami obejmuje tego rodzaju montaż i dlaczego warto się na niego zdecydować?
Montaż okna a energooszczędność budynku
Wyróżniamy różne sposoby mocowania okien do ścian budynku. W zależności od wybranej techniki uzyskamy różne parametry termoizolacyjności. Tradycyjnie montaż okien polega na osadzeniu ramy okiennej w murze przy użyciu jedynie specjalnej pianki. Pojedyncza warstwa uszczelnienia może jednak skutkować powstawaniem mostków termicznych, przez co nawet energooszczędne okna, które znajdziemy np. w ofercie firmy Medrus, nie będą mogły skutecznie zapobiegać uciecze ciepła. Dlatego też coraz więcej inwestorów decyduje się na tzw. ciepły montaż. Ma on na celu zminimalizowanie strat energii na skutek odpowiedniego uszczelnienia mocowania okien i możliwości optymalnego wykorzystania ich parametrów termoizolacyjnych. Zastosowanie tej metody to skuteczny sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie i stworzenie przyjaznego mikroklimatu w domu.
Techniki ciepłego montażu
Ciepły montaż polega na odpowiednim zakotwieniu okna w murze. Zalecane jest mocowanie w warstwie ocieplenia, co jest możliwe w przypadku ścian trójwarstwowych. To skuteczny sposób na redukcję mostków termicznych i maksymalne wykorzystanie potencjału okien energooszczędnych. W przypadku ścian dwuwarstwowych ramę umieszcza się maksymalnie blisko docieplonej krawędzi muru. Z kolei jeśli ściana jest jednowarstwowa, to okno powinno być umiejscowione w połowie jej grubości.
Montaż ciepły, czyli warstwowy
Główną różnicą pomiędzy montażem standardowym a ciepłym jest ilość i rodzaj wykorzystanych izolacji. Montaż ciepły bywa również nazywany warstwowym, ponieważ w przeciwieństwie do metody klasycznej, gdzie wykorzystuje się wyłącznie piankę, obejmuje on kilka warstwy izolacji. Należą do nich:
- Warstwa paroizolacyjna – stanowiąca wewnętrzną warstwę uszczelniającą, taśma paroszczelna zapobiega przenikaniu wilgoci w postaci pary wodnej, dzięki temu główna warstwa termiczna pozostaje sucha.
- Warstwa paroprzepuszczalna – zewnętrzną warstwę izolacji w montażu ciepłym stanowi taśma paroprzepuszczalna, która zapewnia dobrą wentylację i pozwala na odprowadzanie wilgoci, a jednocześnie chroni otwór okienny przed opadami.
Umieszczona pomiędzy tymi dwoma warstwami pianka PUR jest skutecznie chroniona przed wilgocią i dzięki temu zachowuje swoje parametry izolacyjne, podobnie jak uszczelnione w ten sposób okno.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana