Jak zabezpieczyć ogrodzenie z metalu przed czynnikami atmosferycznymi?
Ogrodzenie wykonane z metalu może służyć przez wiele lat w niezmienionym stanie. Pod warunkiem, że odpowiednio zabezpieczymy je przed czynnikami atmosferycznymi. Negatywny wpływ ma nie tylko deszcz i śnieg, ale również promieniowanie UV, które sprawia, że kolory blakną i płowieją. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na zabezpieczenie ogrodzenia z metalu przed rdzą i korozją.
Wybieraj ogrodzenia wysokiej jakości
Oczywiście żaden materiał nie jest wieczny i każde ogrodzenie prędzej czy później podda się negatywnemu działaniu warunków atmosferycznych. Jednak wybór ogrodzenia lepszej jakości, dodatkowo fabrycznie zabezpieczonego przed szkodliwym działaniem mrozu, wilgoci, promieniowania słonecznego, silnego wiatru oraz innych czynników sprawi, że dłużej będziemy mogli cieszyć się nienagannym wyglądem płotu.
Ważne jest również to, czy producent udziela gwarancji na swoje wyroby, która umożliwi darmową naprawę lub wymianę uszkodzonych części. Nawet jeśli będzie wiązało się to z wyższym kosztem początkowym zakupu, warto skorzystać. Karta gwarancyjna zapewni nam spokój na długie lata i pozwoli uniknąć stresu związanego z koniecznością samodzielnej konserwacji lub naprawy ogrodzenia. Bramy, balustrady i ogrodzenia z gwarancją oferuje firma Bramex. Wszystkie ogrodzenia są od początku zabezpieczone przed pojawieniem się korozji – dlatego przez długi czas nie będziemy musieli się tym martwić.
Jednak co zrobić, kiedy rdza się pojawi, a gwarancja przestanie obowiązywać?
Przeprowadzaj regularne przeglądy
Metalowy płot narażony jest na działanie czynników atmosferycznych przez cały rok. Również latem, kiedy oddziałuje na niego promieniowanie UV, a także wiatr, który unosi kurz oraz niewielkie ziarenka piasku, które mogą uszkadzać powłokę ochronną. W czasie zimy w niewielkie pęknięcia dostaje się woda, która rozszerza się podczas zamarzania. Dlatego przeglądy ogrodzenia powinny być wykonywane raz w roku, na wiosnę. Niewielkie uszkodzenia i ślady rdzy łatwiej usunąć i zabezpieczyć.
Wystarczy jedynie zeszlifować miejsce dotknięte korozją, na przykład papierem ściernym. Warto pamiętać o okularach ochronnych! Następnie przęsła myjemy. Można wykorzystać do tego benzynę ekstrakcyjną, rozpuszczalnik lub po prostu detergent z wodą, który pozwoli na pozbycie się zanieczyszczeń oraz tłuszczu z ich powierzchni. Kiedy ogrodzenie wyschnie, można przystąpić do malowania. Dobrze jest zaopatrzyć się w podkład antykorozyjny oraz odpowiednią farbę dekoracyjną. Najwygodniej będzie malować pędzlem, zwłaszcza jeśli jest to ogrodzenie kute, o nietypowym kształcie.
O czym warto wiedzieć?
Konserwacja zardzewiałego ogrodzenia nie jest trudna. Warto jednak pamiętać o kilku szczegółach. Przede wszystkim (choć farba do malowania metalu zazwyczaj jest dość gęsta) miejsca, które mogą być narażone na zachlapanie, należy odpowiednio zabezpieczyć. Dobrze jest wykonywać prace podczas niezbyt słonecznych dni, kiedy nie wieje silny wiatr oraz oczywiście unikać dni deszczowych. Kolor podkładu powinien być jak najbardziej zbliżony do ostatecznego koloru, którym pokryjemy ogrodzenie. Dobrze jest stosować produkty tej samej marki – dzięki temu poszczególne warstwy lepiej do siebie przylgną, a ogrodzenie będzie odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi na wiele kolejnych lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana