Charakterystyka ogrodzeń tymczasowych
Planując inwestycję budowlaną – na przykład postawienie budynku, wykonie rozległych prac ziemnych lub innych robót – powinniśmy zadbać o wydzielenie strefy prowadzonych prac od otoczenia. W ten sposób ograniczymy wstęp na teren osobom nieupoważnionym, co mogłoby skończyć się poważnymi wypadkami. Nie musimy stawiać ogrodzenia stałego, zamiast niego możemy posłużyć się ogrodzeniami tymczasowymi. Co warto o nich wiedzieć?
Czym są ogrodzenia tymczasowe?
Ogrodzeniami tymczasowymi nazywamy różnego rodzaju systemy ogrodzeniowe, które dzięki swej modułowej konstrukcji są możliwe to relatywnie prostego zmontowania i zdemontowania bez konieczności wykonywania skomplikowanych zadań – mówi przedstawiciel firmy Mobil Serwis.Zazwyczaj systemy te składają się z pionowych przęseł o różnej konstrukcji oraz ciężkich baz (stóp), w których przęsła są osadzane. Do zapewnienia maksymalnej stabilności i bezpieczeństwa przęsła są ze sobą łączone, zwykle za pomocą specjalnych obejm. Innym rodzaje ogrodzenia tymczasowego może być siatka, rozwinięta na tymczasowo osadzonych w ziemi palach, jednak tego typu rozwiązanie jest już coraz rzadziej stosowane.
Rodzaje ogrodzeń tymczasowych
Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów ogrodzeń tymczasowych:- Pełne (zamknięte) – przęsła tego typu ogrodzeń wykonywane są ze stalowych ram, wypełnionych blachą trapezową. Stosowane są zazwyczaj do zabezpieczenia komercyjnych inwestycji, całkowicie odgradzają plac budowy. Zastosowanie blachy trapezowej w roli wypełnienia powoduje, że ogrodzenie jest bardzo odporne na uszkodzenia.
- Ażurowe – jako wypełnienie stosuje się w nich ocynkowane, cienkie pręty, połączone ze sobą. Dzięki temu plac budowy pozostaje widoczny dla osób postronnych. Z drugiej strony konstrukcja taka jest lżejsza i mniej podatna na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim silnego wiatru.
- Barierki ochronne – są stosunkowo niskie, posiadają nogi, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania w ich przypadku baz, żeby utrzymać je w pozycji pionowej. Używane są między innymi do wydzielania obszarów robót drogowych – można na nich umieszczać znaki drogowe, sygnalizujące zwężenie drogi bądź ograniczenie prędkości.
Akcesoria dodatkowe
Do postawienia ogrodzenia tymczasowego potrzebne są – poza przęsłami – również inne elementy, czyli:- Stopa – wykonana zazwyczaj z betonu lub innego, ciężkiego i stabilnego materiału, wykazującego dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Stopa utrzymuje ogrodzenie w pozycji pionowej.
- Obejma łącząca – to metalowy element, służący do łączenia ze sobą przęseł, żeby stanowi stabilną całość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana