Charakterystyka i zakres działań mistrza ceremonii pogrzebowej
Nie wszyscy ludzie są wierzący. Każdy człowiek jednak powinien mieć pogrzeb, w trakcie którego bliscy będą mogli pożegnać się ze zmarłym i w jakiś sposób zacząć godzić się z jego stratą. W przypadku pogrzebów świeckich przewodzi im nie ksiądz, ale mistrz ceremonii pogrzebowej. Kim jest i jakie są jego zadania?
Mistrz ceremonii pogrzebowej – charakterystyka
Mistrz ceremonii pogrzebowej, tak jak przed chwilą wspomniano, przewodzi pogrzebom świeckim. Decydują się na nie – wbrew pozorom – nie tylko rodziny osób niewierzących. Powodów tzw. pogrzebu humanistycznego może być wiele. Sami zmarli mogli mówić przed śmiercią, że na uroczystości pogrzebowej nie życzą sobie obecności osób duchownych. Co ważne, mistrzowie ceremonii pogrzebowych mogą również uczestniczyć w pogrzebach świeckich – komentuje nasz rozmówca z Zakładu Usług Pogrzebowych Anubis. W tym przypadku jednak nie prowadzą całego obrządku, ale wyłącznie wygłaszają mowę.
Zakres działań mistrza ceremonii pogrzebowej
Do zakresu działań mistrza ceremonii pogrzebowej zalicza się przede wszystkim przygotowanie i wygłoszenie mowy okolicznościowej, nazywanej laudacją. W tym celu musi porozmawiać z bliskimi osoby zmarłej, aby zebrać od nich niezbędne informacje. Ostatnia mowa jest swego rodzaju wspomnieniem zmarłego i powinna przedstawiać go w jak najlepszym świetle. Ale mowa nie jest jedynym jego zadaniem. Mistrz ceremonii pogrzebowej musi ustalić cały scenariusz uroczystości, uwzględniając stałe elementy, takie jak kondukt czy chwilę zadumy w kaplicy. Jej wygląd i charakter zależy od oczekiwań rodziny.Gdzie znaleźć mistrza ceremonii pogrzebowej?
Mistrza ceremonii pogrzebowej można wynająć w wielu zakładach pogrzebowych, zajmujących się kompleksowym przygotowaniem pogrzebu. Warto szukać sprawdzonych firm, gwarantujących indywidualne podejście do klientów i zrozumienie ich potrzeb. Pogrzeb bowiem dla nikogo nie jest łatwym wydarzeniem. Zawsze powoduje wiele smutku i żalu, dlatego osoba, która będzie wygłaszać ostatnią mowę i czuwać nad całą ceremonią, powinna być w pełni przez nas zaakceptowana.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana