Cena automatyzacji produkcji. Po jakim czasie inwestycja się zwraca?
W przemyśle produkcyjnym jednym z najważniejszych aspektów jest jakość wytworzonych dóbr. Ostatecznie to ona wpływa na to, czy produkty będą popularne na rynku. Utrata jakości oraz przestoje czy nieefektywna organizacja działania są zaliczane do grona sześciu wielkich strat produkcji, gdyż generują koszty, zarówno w materiale, jak i godzinach pracy. Zapobiec im może automatyzacja produkcji. Sprawdź, od czego zależy szybkość zwrotu z inwestycji.
Na czym polega automatyzacja produkcji?
Prowadząc przedsiębiorstwo produkcyjne, zawsze się dąży do optymalizacji działań. Jednym z jej wyznaczników jest minimalizacja strat i maksymalizacja zysków. Wprowadzenie automatyzacji produkcji to duża inwestycja, która może wpłynąć pozytywnie na rezultaty przedsiębiorstwa. Do jej przeprowadzenia warto wybrać firmę specjalizującą się w projektowaniu, wykonaniu i instalacji automatycznych systemów przemysłowych, taką jak np. Jazon. Wdrażanie automatyzacji produkcji można podzielić na etapy takie jak:
- analiza potrzeb przedsiębiorstwa,
- stworzenie optymalnych rozwiązań,
- przygotowanie projektu,
- realizacja,
- instalacja i rozruch,
- szkolenia i serwis.
Automatyzacja produkcji polega na ograniczeniu bądź zastąpieniu pracy ludzkiej na rzecz operacji wykonywanych przez maszyny, które działają samoczynnie. Rola operatora zostaje sprowadzona do kontrolowania poprawnej pracy maszyny i ewentualnych serwisów. Postępująca automatyzacja produkcji to jeden z elementów czwartej rewolucji przemysłowej.
Gdzie najszybciej się zwróci wprowadzenie automatyzacji?
Automatyzacja linii produkcyjnej wiąże się ze sporym kosztem. Na to, jak szybko się zwróci inwestycja, mają wpływ np.:
- cykl życia produktu – automatyzacja linii produkcyjnej towaru, który wszedł w fazę schyłkową i zostanie wycofany, nie jest opłacalna, natomiast wprowadzenie maszyn na nową linię to korzystne rozwiązanie,
- liczba operatorów potrzebnych do wytworzenia produktu oraz ich wynagrodzenie – maszyna może wykonać pracę człowieka w krótszym czasie. To jak szybko zwróci się inwestycja, zależy od kosztów pracownika przy zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Warto pamiętać, że maszyna jest w ciągłej gotowości do pracy.
W przypadku nowej linii produkcyjnej lub produktu, który będzie wytwarzany przez dłuższy okres, inwestycja w automatyzację produkcji nie tylko zwróci się relatywnie szybko, ale także znacząco obniży koszty pracy. Do zalet inwestycji można zaliczyć także uzyskanie większej precyzji w wykonywanych czynnościach oraz podniesienie bezpieczeństwa pracowników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana