Cechy druku wielkoformatowego
Druk wielkoformatowy odgrywa bardzo dużą rolę w dzisiejszej reklamie, dzięki niemu powstają afisze, plakaty, bilbordy i wiele innych produktów. Ten rodzaj druku, ze względu na szczególne właściwości i wymogi nośników reklamowych, wymaga również wykorzystania innych niż tradycyjne technologii, w tym specjalnych rodzajów atramentu. Jak drukowanie na dużych formatach wygląda w praktyce? Zapraszamy do lektury artykułu.
Co wyróżnia druk wielkoformatowy?
Cechą wyróżniającą druku wielkoformatowego jest bezstykowa metoda drukowania w różnej rozdzielczości. Druk bezpośredni pozwala skrócić czas realizacji całego procesu i pominąć czaso- i pracochłonny etap przygotowań. Warto też wspomnieć o tym, że druk wielkoformatowy znajduje zastosowanie nie tylko w reklamie, lecz również w zupełnie innych dziedzinach życia takich jak architektura czy projektowanie dróg, sieci kanalizacyjnych, instalacji elektrycznych i wodociągowych. W wielkim formacie drukowane są też materiały dla studiów fotograficznych czy scenografie filmowe. Ciekawą opcją jest również druk fotoobrazów i fototapet.
Druk solwentowy
W druku wielkoformatowym stosuje się różne rodzaje atramentów. Najczęściej są to atramenty solwentowe służące do druku reklam zewnętrznych. Jak tłumaczy nam ekspert z firmy Print is Easy: zapewniają one wydrukom odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, promieniowania UV czy uszkodzeń mechanicznych. W ich składzie znajduje się rozpuszczalnik cykloheksanol, i zależnie od jego stężenia można wyróżnić atramenty solwentowe: hard-solvent, mild-solvent oraz eco-solvent. Do tego rodzaju druku używane są plotery solwentowe umożliwiające wykonywanie nadruków na różnych materiałach: banerach, foliach, PCV. Ta technika druku umożliwia również przygotowywanie pojedynczych wydruków na zamówienie. Korzystając z ploterów solwentowych, można nanosić obrazy nawet na nośnikach o wielkości 5 metrów.
Inne rodzaje atramentów
Wśród atramentów wykorzystywanych w druku wielkoformatowym są również preparaty produkowane na bazie wody z domieszką lateksu. Są to ekologiczne atramenty, pozbawione rozpuszczalnika. Dzięki trwałości uzyskiwanych wydruków można je z powodzeniem stosować również do druku reklam zewnętrznych. Jeszcze inną opcją są atramenty pigmentowe na bazie nierozpuszczalnego w wodzie pigmentu (nie gwarantują one odpowiedniej jakości wydruków) oraz atramenty UV. Te ostatnie za względu na efekty w postaci intensywnych kolorów na wydrukach wykorzystuje się m.in. przy druku afiszy oraz plakatów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana