Anodowanie jako metoda uszlachetniania powierzchni
Obróbka metali może być przeprowadzana na wiele różnych sposobów, które różnią się zastosowaniem i przebiegiem. Jednym z popularniejszych metod jest anodowanie, zwane inaczej eloksalacją. Jego istotą jest wytworzenie tlenku na powierzchni interesującego metalu, dzięki czemu zyskuje on nowe właściwości i zdecydowanie wyższą jakość. Anodowanie jest dość skomplikowanym procesem, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób ono przebiega i gdzie można je z powodzeniem zastosować.
Jak przebiega proces anodowania?
Anodowaniu poddawać można metale, przede wszystkim aluminium. Właśnie dlatego ma największe zastosowanie w produkcji kompozytów wykonanych ze wspomnianego surowca. W pierwszej kolejności należy dobrze przygotować interesującą powierzchnię.
Jak tłumaczą eksperci z firmy Elbit: ,,Na tym etapie najważniejsze jest dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie aluminiowego profilu, a następnie wytrawienie ich. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu metalu w wodzie kaustycznej i opłukaniu go’’.
Właściwe anodowanie ma na celu pokrycie aluminium cienką warstwą tlenku glinu. Można zrobić to z wykorzystaniem kwasu siarkowego, chromowego, czy też szczawiowego. Sprowadza się to do dość prostego procesu, który polega na podłączeniu elementu do dodatniej elektrody umieszczonej w roztworze odpowiedniego kwasu. Jeżeli zachodzi taka konieczność, aluminium można zabarwić na dany kolor. Dopiero wtedy profil jest uszczelniany za pomocą pasywatora, a nawet pary wodnej. Dzięki anodowaniu aluminium uzyskuje szczelną warstwę wierzchnią, która znacznie zwiększa jego odporność na niekorzystne czynniki, takie jak rdza, kwaśne deszcze, czy też morska woda.
W jakich branżach wykorzystuje się proces anodowania?
Jednym z najważniejszych, a zarazem ciekawych przykładów zastosowania tego sposobu uszlachetniania powierzchni jest budownictwo. Chodzi tu przede wszystkim o nowoczesne fasady budynków, detale wykończeniowe, a nawet ramy drzwi i okien. Anodowanie jest tak popularne w tej branży, dlatego że metal uzyskuje dzięki niemu nie tylko wytrzymałość, ale też niezwykle estetyczny wygląd. Wszystkie nierówności zostają wygładzone, a profil może zyskać nowy i oryginalny kolor. Warto zaznaczyć też, że takie uszlachetnianie nadaje właściwości, dzięki którym tworzywo może mieć bezpośredni kontakt z żywnością, dlatego można stosować je w branży spożywczej. Co ciekawe, warstwa chlorku powstająca podczas anodowania nie przewodzi prądu. Proces ten jest więc idealnym rozwiązaniem przy produkcji wyrobów elektronicznych. Taki sposób uszlachetniania można wykorzystać także w motoryzacji, lotnictwie, a nawet branży meblarskiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana