Agregaty prądotwórcze i ich rola na placach budowy
Agregaty prądotwórcze, nazywane inaczej generatorami prądotwórczymi, to urządzenia, które stanowią samodzielne źródło prądu – to zespoły wytwarzania energii elektrycznej. Są stosowane dla różnych potrzeb, takich jak siła napędowa, czy światło. Możemy z nich korzystać przede wszystkim tam, gdzie nie mamy możliwości podłączyć się do sieci energetycznej, a więc między innymi na budowach. Jaka jest ich rola na placu budowy?
Agregat na budowie, gdy inne źródła prądu są niedostępne lub zawodzą
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, generatory prądotwórcze są stosowane wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podłączyć się do sieci energetycznej, a więc inne źródło prądu jest fizycznie niedostępne lub tymczasowo odłączone. W pierwszej sytuacji zastosowanie agregatów prądotwórczych jest oczywiste. W drugiej: teoretycznie mamy możliwość przeczekania tymczasowego braku prądu, jednak nie pozwala nam to na zachowanie ciągłości wykonywanych prac. Na budowie brak prądu jest sporym utrudnieniem, nawet w przypadku robót, które nie są opisane ścisłym harmonogramem i nie dotyczy to wyłącznie dużych budów. Wyobraźmy sobie, że budujemy na działce niewielki taras. Wybraliśmy na to dni, w których zapowiada się korzystna pogoda. Potrzebujemy kątówki do przycinania elementów, wiertarki, wkrętarki i innych narzędzi, które są zasilane prądem... a prąd zostaje tymczasowo odłączony. Gdy zależy nam, by wykonać wszystkie prace w zaplanowanym czasie, warto wynająć agregat prądotwórczy. Cena wynajmu generatora prądotwórczego wcale nie musi być wysoka, a my mamy pewność, że naszych prac w kolejnych dniach nie przystopują niekorzystne warunki atmosferyczne.Jaki agregat prądotwórczy wybrać?
Przy wyborze właściwego generatora prądotwórczego musimy ustalić trzy najważniejsze kwestie: łączną moc urządzeń, które będą nim zasilane, prąd rozruchowy tych urządzeń oraz dopuszczalny poziom hałasu. Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent, zwykle przyjmuje się, że moc agregatu prądotwórczego powinna być około 20% większa niż suma mocy urządzeń, które będą nim zasilane. Jeżeli z jakichś względów w miejscu, w którym pracujemy, hałas jest wyjątkowo niepożądany, warto wybrać generator prądotwórczy ze specjalnymi tłumikami i obudowami dźwiękochłonnymi. Jeśli zdecydujemy się na wynajem agregatu prądotwórczego na niedługi czas, średnie zużycie paliwa oraz pojemność zbiornika nie będą dla nas aż tak istotna, jeśli jednak generator prądotwórczy będzie nam potrzebny dłużej, warto zwrócić uwagę na te wartości. Gdy nie do końca orientujemy się, jakie urządzenia najlepiej wybrać, możemy poprosić o pomoc fachowców z wypożyczalni sprzętu budowlanego, którzy ustalą z nami, który agregat sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana