Czym zajmuje się medycyna pracy?
Medycyna pracy jako dziedzina medyczna zrzesza lekarzy różnych specjalności. Lekarze ci najczęściej kojarzą się z przeprowadzaniem obowiązkowych badań związanych z zatrudnieniem. To oni wydają odpowiednie zaświadczenie, dopuszczające do wykonywania zawodu. Przeprowadzają także badania osób ubiegających się o prawo jazdy. Jednak zakres ich kompetencji jest dużo szerszy i obejmuje również ochronę zdrowia osób pracujących oraz profilaktykę zdrowotną.
Zakres badań przeprowadzanych przez lekarzy medycyny pracy
Głównym zadaniem lekarzy medycyny pracy jest dokonanie rzetelnej oceny osób ubiegających się o zatrudnienie pod kątem zdolności do wykonywania konkretnego zawodu i związanych z nim obowiązków. Sprawdzenie predyspozycji psychofizycznych jest szczególnie ważne w zawodach, które decydują o bezpieczeństwie innych osób. Przykładem mogą być zawodowi kierowcy lub piloci. Takie osoby bada się nie tylko pod względem zdrowia fizycznego, sprawdzając ich wzrok, funkcje motoryczne, czy szybkość reagowania, ale również psychicznego, oceniając odporność na stres. Lekarze specjaliści przeprowadzają także badania oceniające wpływ warunków pracy np. podwyższony hałas, praca z substancjami chemicznymi na zdrowie osób pracujących w takich warunkach. Dlatego placówki medyczne oferujące usługi z zakresu medycyny pracy powinny dysponować nie tylko zespołem lekarzy specjalistów, ale również laboratorium i pracowniami, w których pacjenci mogą przeprowadzić niezbędne badania.Kiedy należy odwiedzić poradnię medycyny pracy?
Wizyta u lekarza medycyny pracy wiąże się najczęściej z koniecznością przeprowadzenia obowiązkowych badań. Badania wstępne dotyczą osób nowo zatrudnianych. Badania okresowe obejmują wszystkich pracowników, natomiast badania kontrolne są skierowane do pewnych grup zawodowych np. funkcjonariuszy służb mundurowych, kierowców zawodowych itp. Lekarze medycyny pracy mogą wystawiać zaświadczenia uprawniające do pracy w warunkach szczególnych m. in. Na wysokościach, czy w nadmiernym hałasie. Sporą część pacjentów stanowią również osoby rozpoczynające kurs na prawo jazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych jest w tym przypadku niezbędne. Z oferty poradni medycyny pracy korzystają również osoby ubiegające się o pozwolenie na broń lub już takowe posiadające. Ponieważ zakres przeprowadzanych badań oraz przekrój pacjentów jest niezmiernie szeroki medycyna pracy zrzesza lekarzy wielu specjalności od okulisty i laryngologa poczynając, a na psychiatrze kończąc.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana