Zużyty sprzęt RTV – jak się go pozbyć?
Sprzęt RTV zużywa się w naturalny sposób, więc z czasem konieczna jest jego utylizacja. Niekiedy wymieniamy także sprawny sprzęt na nowy – o większej energooszczędności, lepszych parametrach, wyglądzie czy korzystniejszych gabarytach. Urządzeń nie możemy tak po prostu wyrzucić, bo znajdujące się w nich substancje są niejednokrotnie szkodliwe dla środowiska. Przy tradycyjnym składowaniu i utylizowaniu odpadów mogą łatwo je zanieczyścić.
Co zrobić ze starym sprzętem RTV?
Obowiązująca od 2005 roku ustawa zobowiązuje każdą hurtownię i sklep handlujący sprzętem RTV i AGD do przyjęcia od nas kompletnego zużytego lub starego sprzętu, gdy zakupujemy nowy tego samego rodzaju. Mimo że prawo to obowiązuje od dłuższego czasu, nadal niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tej możliwości. Składujemy zatem zużyty sprzęt w piwnicach, na poddaszach czy w składzikach. Stare, ale sprawne modele przekazujemy najczęściej do znajomych lub członków rodziny. Z czasem jednak konieczne jest ostateczne pozbycie się sprzętu. Szukając placówki, która zajmie się jego odebraniem, najlepiej zwrócić swoją uwagę na firmy profesjonalnie zajmujące się recyklingiem urządzeń RTV – takie jak Ago Recykling. Mamy wówczas pewność, że nasz sprzęt zostanie odpowiednio rozmontowany i zutylizowany zgodnie z najnowszą wykładnią prawa. Dodatkowym benefitem takiego podejścia są także korzyści finansowe, które możemy uzyskać odsprzedając swój zużyty sprzęt. Podlega on ważeniu i ocenie, a finalnie możemy uzyskać dodatkowe środki na dowolny cel. Recykling popłaca zatem podwójnie – chronimy środowisko i zapewniamy sobie zastrzyk gotówki. Usługa odbioru, a często nawet transportu elektrośmieci jest darmowa, więc jeśli posiadamy nieużywany sprzęt RTV nie ma powodów, aby się wahać.Jaki sprzęt RTV i AGD można poddać recyklingowi?
Firmy zajmujące się recyklingiem elektrośmieci mogą odebrać od nas niemalże dowolny sprzęt. Jedną z głównych kategorii jest elektroniczny sprzęt biurowy: komputery stacjonarne, laptopy, monitory, drukarki, niszczarki, telefony komórkowe i stacjonarne, kable, zasilacze i akcesoria komputerowe. Często utylizujemy także artykuły gospodarstwa domowego, zwłaszcza te wielkogabarytowe: kuchenki elektryczne, pralki, zmywarki i wiele innych. Poprawnego recyklingu powinniśmy dokonywać także w przypadku drobnego sprzętu oraz wszystkich baterii, żarówek, świetlówek i innych źródeł światła. Nie ma również problemu z utylizacją sprzętu audiowizualnego, w tym nadajników i odbiorników radiowych oraz telewizyjnych, a także sprzętu Hi‐Fi, urządzeń CCTV, aparatów oraz kamer.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana