Znaczenie zdjęć panoramicznych w stomatologii
Zdjęcia rentgenowskie powszechnie wykorzystywane przez współczesną medycynę znajdują także swoje zastosowanie w stomatologii. Ze względu na to, że obszar jamy ustnej składa się z tkanek miękkich oraz kostnych pozwalają one zdiagnozować wiele schorzeń w tym obszarze i dać stomatologom wiele cennych informacji. Wśród rodzajów badań rentgenowskich w stomatologii wyróżnić można natomiast zdjęcia panoramiczne. Czym one są i kiedy zleca się ich wykonanie?
Czym jest zdjęcie panoramiczne w stomatologii?
Zdjęcia panoramiczne jamy ustnej, a właściwie ortopantomograficzne w skrócie OPG, pozwalają uzyskać pełen obraz wszystkich zębów, także tych zatrzymanych. Ponadto swoim zakresem obejmują także zatoki szczękowe stawy skroniowe oraz kości żuchwy i szczęki. Do ich wykonania używany jest specjalistyczny aparat nazywany pantomografem.
Wskazania do wykonania zdjęcia panoramicznego
Wykonywanie zdjęcia OPG zlecane jest przez stomatologów z wielu różnorodnych powodów, gdyż pozwala ono zobrazować całą jamę ustną i otaczające ją stawy oraz kości. Najczęściej jednak panoramiczne zdjęcie zębów zlecane jest w przypadku, kiedy:
- planowana jest ekstrakcja zębów, w tym także tych zatrzymanych,
- istnieje podejrzenie występowania zmian nowotworowych w jamie ustnej,
- diagnozowany jest stopień zaawansowania chorób przyzębia,
- planowane jest leczenie protetyczne lub ortodontyczne,
- stomatolog chce ocenić ogólny stan zdrowia zębów, wykluczyć obecność próchnicy lub skontrolować jakość wykonanego leczenia kanałowego.
W związku z tym wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów może zostać zlecone zarówno przez stomatologa, jak i protetyka lub ortodontę.
Jak przygotować się wykonania zdjęcia ortopantomograficznego?
Wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów jest badaniem zupełnie bezbolesnym i trwającym zaledwie kilka minut. O to jak ono przebiega oraz jak się do niego przygotować zapytaliśmy jednak specjalistę z przychodni stomatologicznej Art Dent, w której można wykonać zdjęcie panoramiczne w Brzesku lub Bochni.
Wykonanie pantogramu nie wymaga od pacjentów specjalnego przygotowania. W trakcie przebiegu badania pacjent musi jedynie zdjąć wszelkiego rodzaju metalowe przedmioty, a następnie stanąć w wyznaczonym miejscu i zagryźć specjalny ustnik, dzięki któremu zęby nie nachodzą na siebie i są w pełni zobrazowane zarówno w górnym, jak i dolnym łuku zębowym. W trakcie wykonywania pantomogramu należy natomiast pozostać w bezruchu i stosować się do poleceń osoby wykonującej zdjęcie.
Warto także wspomnieć, że w trakcie wykonywania stomatologicznego zdjęcia panoramicznego wykorzystywane są fale rentgenowskie, dlatego też tego typu badania nie są przeprowadzane u kobiet w ciąży oraz podejrzewających jej występowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana