Zmiany w podatku VAT. Wszystko co musisz wiedzieć
Prowadzenie własnej firmy wiąże się często z koniecznością śledzenia zmian w prawie podatkowym, które jest regularnie aktualizowane m.in. w celu przystosowania go do unijnych regulacji czy zmieniającej się sytuacji gospodarczej na świecie. W przypadku podatku VAT dodatkowo mamy do czynienia z dalszymi działaniami mającymi na celu uszczelnienie i usprawnienie systemu jego rozliczeń. Oto ostatnie zmiany dotyczące płatników VAT-u.
Nowa matryca stawek VAT
1 lipca 2020 roku zmienił się sposób naliczania stawek VAT na towary i usługi na prostszy i bardziej przejrzysty dla podatników. W związku z nową matrycą stawek niektóre z nich uległy obniżeniu (VAT na pieczywo, owoce tropikalne i cytrusowe, produkty dla niemowląt i dzieci, zupy), inne zaś podwyższeniu (VAT na wybrane owoce morza i przetwory z nich).
Vat 0% na darowizny związane z COVID-19
Przedłużenie zerowej stawki VAT-u na darowizny weszło w życie 31 sierpnia 2020 roku i było odpowiedzią na bieżącą sytuację epidemiologiczną w Polsce i na świecie. Dotyczy ono darowizn przekazywanych na zwalczanie COVID-19 i jego skutków oraz zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się. Beneficjantami darowizn ze stawką VAT 0% mogą być m.in.
- Agencja Rezerw Materiałowych,
- Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych,
- podmioty prowadzące działalność leczniczą,
- wybrane jednostki pomocy społecznej.
Rozporządzenie precyzuje też, co może być przedmiotem darowizny związanej z COVID-19 – są to wyroby medyczne, sprzęt laboratoryjny, leki, środki dezynfekujące, testy diagnostyczne oraz środki ochrony indywidualnej.
Obniżona do 8% stawka VAT na wybrane towary
Również 31 sierpnia 2020 roku weszła w życie zmiana stawki podatku VAT na produkty pochodzenia zwierzęcego (nasienie zwierząt hodowlanych) oraz wyposażenie dla osób ociemniałych i niewidomych. Wymienione wyżej artykuły zostały w lipcu 2020 roku objęte stawką VAT w wysokości 23%, jednak ustawodawca po powtórnym przeanalizowaniu tej kwestii zdecydował się na obniżenie stawki do 8%, czyli takiej, która obowiązywała na te produkty do 30 czerwca 2020 roku.
JPK_VAT z deklaracją
Kolejna istotna zmiana dotycząca podatku VAT, która pojawiła się w 2020 roku, to wprowadzenie od 1 października nowego JPK_VAT składanego z deklaracją. Zastąpił on oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT. Celem tej zmiany jest uproszczenie rozliczeń podatku VAT przez przedsiębiorców oraz czynności kontrolnych podejmowanych przez organy skarbowe. Obowiązek składania JPK-VAT dotyczy wszystkich płatników VAT: firm mikro oraz małych, średnich i dużych. Nowy JPK_VAT ma formę 1 pliku obejmującego część ewidencyjną i deklaracyjną. Jego poprawność będzie weryfikowana automatycznie. JPK_VAT zawierał będzie informacje o zakupach i sprzedaży, pozycje uwzględnione w deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K) i ewentualnie inne, potrzebne do rozliczenia podatku dane. Plik będzie przesyłany co miesiąc (do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni), wyłącznie w formie elektronicznej. Jest też przewidziana osobna wersja pliku dla podatników, którzy przesyłają rozliczenia raz na kwartał. Do autoryzacji pliku może być wykorzystany podpis kwalifikowany, profil zaufany lub dane osobowe. Dla ułatwienia procesu poprawnego przygotowania i wysyłki pliku Ministerstwo Finansów udostępniło narzędzia elektroniczne takie, jak nowa wersja aplikacji e-mikrofirma oraz formularz interaktywny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana