Zgrzewanie materiałów syntetycznych / łączenie polipropylenu
Materiały syntetyczne znajdują wiele zastosowań w przemyśle. Cenione są ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne, a także z uwagi na łatwość obróbki. Jednym ze sposób obróbki materiałów syntetycznych jest ich łączenie metodą zgrzewania. Obecnie w tym celu wykorzystuje się nowoczesną technologię ultradźwięków. Na czym polega zgrzewanie materiałów syntetycznych i łączenie polipropylenu ultradźwiękami?
Zgrzewanie materiałów syntetycznych ultradźwiękami
Zgrzewanie to metoda łączenia różnego rodzaju materiałów syntetycznych poprzez oddziaływanie na nie energią ultradźwiękową. W efekcie dochodzi do ich uplastycznienia na skutek wytworzenia się ciepła wewnątrz łączonych ze sobą materiałów. W tym celu wykorzystuje się różne technologie, z czego do najbardziej skutecznych, bezpiecznych, a przy tym ekologicznych należy metoda ultradźwiękowa.Proces ten opiera się na zastosowaniu ultradźwięków, czyli fal akustycznych o wysokiej częstotliwości. – Tłumaczy przedstawiciel firmy Bosmann oferującej maszyny i urządzenia opierające się na technologii ultradźwięków. - Maszyny ultradźwiękowe, czyli zgrzewarki, wykorzystują te fale jako nośnik energii, która pozwala na wytworzenie wysokiej temperatury w obrębie łączonych ze sobą elementów. Dzięki temu cząstki polimerowe tkanin przenikają się, a dociśnięte do siebie materiały syntetyczne zostają trwale połączone, bez ryzyka powstania spoin czy też emisji dymu. Do zalet tej metody zgrzewania materiałów syntetycznych należy wysoka trwałość oraz estetyka uzyskanego połączenia, brak konieczności wykorzystywania akcesoriów, takich jak nici czy kleje, a także ekologiczny i bezpieczny charakter całego procesu.Maszyny ultradźwiękowe do zgrzewania materiałów syntetycznych wykorzystuje się w procesie produkcji ubrań, w tym również odzieży specjalistycznej, np. medycznej, odzieży jednorazowego użytku. To także skuteczny sposób na zamykanie opakowań syntetycznych. Zgrzewarki ultradźwiękowe pozwalają na łączenie różnego rodzaju włóknin, włóknin filtracyjnych, fizeliny i wielu materiałów syntetycznych.
Łączenie polipropylenu
Polipropylen to jedno z najpopularniejszych i najpowszechniej stosowanych tworzyw sztucznych. Ten organiczny związek chemiczny jest termoplastycznym polimerem, dzięki czemu doskonale nadaje się do obróbki przy pomocy zgrzewania. Do łączenia materiałów polipropylenowych z powodzeniem wykorzystuje się technologię ultradźwiękową. Zgrzewarki wytwarzające fale akustyczne pozwalają na trwałe łączenie ze sobą wielu warstw polipropylenu. W tym celu stosuje się specjalne linie produkcyjne, dzięki którym uzyskuje się wysokiej jakości włókniny znajdujące zastosowanie jako różnego rodzaju filtry, a także do produkcji odzieży specjalistycznej, np. ubrań medycznych czy masek przeciwpyłowych czy filtrów powietrza, a nawet worków wykorzystywanych w odkurzaczach.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana