Zdrowe mleko, czyli jakie?
W naszym kraju od wielu dekad prym wiedzie mleko krowie. Wytwarzane są z niego liczne produkty, które często goszczą na naszych stołach: jogurty, śmietanki, kefiry, twarożki, sery, kakao, lody i desery. Mleko dodaje się też do wielu dań oraz wypieków. Jak zatem wybrać dobre mleko, by było nie tylko pyszne, ale i zdrowe? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi podpowiedziami.
Mleko – źródło wapnia
Nie bez przyczyny mleko jest uważane za ważny składnik naszej codziennej diety. Mleko jest cennym źródłem wapnia, które jest niezbędnym elementem budującym kości i zęby. Dlatego wskazane jest, by dieta osób dorosłych zawierała 3-4 porcje mleka, w dzieci – minimum 2 porcje. Do tego zawarta w mleku zwierzęcym laktoza poprawia przyswajanie wapnia przez nasze organizmy. Inne ważne dla zdrowia człowieka składniki mleka to białko, witaminy A, D, E, witaminy z grupy B oraz fosfor, potas, magnez, cynk, mangan. Grupą, dla której regularne picie mleka jest szczególnie wskazane, są niemowlęta (pod warunkiem, że nie mają na nie alergii), kobiety w ciąży oraz seniorzy. Alternatywą dla osób z nietolerancją laktozy mogą być mleka migdałowe, sojowe, kokosowe czy ryżowe, jednak przed włączeniem na stałe któregoś z tych napojów do codziennej diety warto się upewnić, że zawiera on potrzebne białko i mikroelementy.
Jak wybrać dobre mleko?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość kupowanego mleka. Z jednej strony w przypadku produkcji na dużą skalę, a z taką mamy zazwyczaj do czynienia w przypadku mleka, producenci dbają o przestrzeganie obowiązujących norm i standardów. Jednak z drugiej: w przypadku takiej produkcji, nastawionej na tempo i efektywność, krowy są często karmione mieszankami pasz, do których dodaje się też substancje chemiczne przyśpieszające wzrost. Zdrowe mleko o bardzo dobrej jakości można uzyskać dzięki m.in. dokładnemu analizowaniu jego składu zanim jako produkt trafi do klienta. Jak wylicza nasz rozmówca ze sklepu internetowego mlekotest.pl, z pomocą różnych urządzeń testujących można badać zawartość w mleku tłuszczu, białka, laktozy, wody, ale też sprawdzać, czy zawiera ono antybiotyki. Ważne w przypadku mleka jest również to, czy jest poddawane jest ono pasteryzacji. Proces ten przedłuża trwałość produktu, ale niestety pozbawia mleko części pożytecznych bakterii, wapnia oraz witamin. Dostępne w sklepach mleko krowie może mieć też różną zawartość tłuszczu (to ważna informacja dla osób będących na diecie) oraz różną formę utrwalenia. Obok mleka surowego zakupić można mleko pasteryzowane oraz sterylizowane (UHT). To ostatnie jest najbardziej trwałe, jeśli nie zamierzamy szybko spożywać zakupionego produktu, mleko UHT jest racjonalnym wyborem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana