Zastosowanie transformatorów separacyjnych
Transformatory separacyjne są wykorzystywane w przemysłowych elektroenergetycznych instalacjach niskiego napięcia. Są niezbędne do ochrony użytkowników maszyn przed porażeniem, dlatego często można spotkać je w szafach rozdzielczych w zakładach produkcyjnych. Warto pamiętać, że te urządzenia nie są tożsame z transformatorami bezpieczeństwa. Jakie cechy je wyróżniają? Poznaj szczegóły i rodzaje ich zastosowań.
Transformatory separacyjne – charakterystyka działania
Transformatory w ogólnym rozumieniu są maszynami elektrycznymi, które pozwalają na zmianę napięcia przemiennego z niższego na wyższe lub odwrotnie. Takie urządzenie składa się z uzwojenia pierwotnego, czyli tego, które jest podłączone do źródła napięcia, oraz uzwojenia wtórnego, na którym występuje napięcie o już zmienionej wartości. Niezbędny do działania jest także rdzeń ferromagnetyczny, czyli część obwodu wywołująca indukcję elektromagnetyczną, w wyniku działania której powstaje napięcie – objaśnia specjalista z firmy EL-STYK.
W przypadku transformatorów separacyjnych napięcie wyjściowe jest równe napięciu wejściowemu, czyli przekładnia urządzenia jest równa 1. Po co zatem w ogóle stosować takie maszyny, skoro napięcie prądu się nie zmienia? Transformatory separacyjne są używane jako element zabezpieczenia przeciwporażeniowego. Istotą ich działania jest zamknięcie drogi powrotnej dla prądu porażeniowego, który mógłby przepłynąć przez użytkownika do ziemi, a następnie wrócić z powrotem do źródła zasilania. Uzyskuje się to między innymi poprzez zastosowanie separacji galwanicznej między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym.
Gdzie stosuje się transformatory separacyjne
Transformatory separacyjne są szczególnie przydatne wszędzie tam, gdzie występuje duże ryzyko porażenia prądem elektrycznym, na przykład w wyniku uszkodzenia izolacji przewodów. Urządzenia stosuje się w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgotność, we wnętrzach zbiorników i silosów wykonanych z metalu oraz w maszynach, w których przeprowadza się prace instalacyjne lub remontowe. Ten rodzaj transformatorów jest dostępny w wersji jedno- lub trójfazowej, dlatego można je dopasować do konkretnego zapotrzebowania.
Osobną kategorię stanowią transformatory separacyjne przenośne, które służą do ochrony przed porażeniem podczas wykorzystywania elektronarzędzi o dużej mocy. Są to niewielkie i lekkie jednostki o zakresie mocy 1500 – 2800 VA, które można wygodnie przenosić w dowolne miejsce. Są przystosowane do zasilania urządzeń elektrycznych o pracy ciągłej lub przerywanej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana