Zastosowanie okien aluminiowych
Metale cieszą się w budownictwie coraz większą popularnością – używane są już nie tylko przy konstruowaniu dużych obiektów publicznych, ale również dużej ilości nowoczesnych budynków mieszkalnych. Wśród nich znajdziemy aluminium, które łączy w sobie wyjątkową lekkość i ogromną wytrzymałość. Tworzywo to wykorzystywane jest między innymi do produkcji stolarki okiennej.
Gdzie możemy zetknąć się z oknami aluminiowymi?
Okna aluminiowe były przez wiele lat domeną budowli takich jak biurowce, budynki instytucji, obiekty usługowo-handlowe, galerie sztuki – ogólnie obiektów, które powinny spełniać nie tylko wymogi funkcjonalności, ale również odpowiadać aktualnym wymogom estetycznym. Aluminium okazało się idealnym tworzywem konstrukcyjnym, gdyż pozwala uzyskać ramy z wyglądu lekkie i delikatne, ale w rzeczywistości wystarczająco solidne, by utrzymać masywne płyty szkła i nie ulec zniszczeniu pod naporem czynników zewnętrznych. Idealnie wpisuje się to we współczesne trendy architektoniczne. Stopniowo moda na lekkie konstrukcje przedostała się do budownictwa mieszkaniowego – powstaje nie tylko coraz więcej bloków mieszkalnych, wykorzystujących technologię okien aluminiowych, ale również domów jednorodzinnych. Szczególnie często spotykane są one w domach konstruowanych pod kątem minimalizacji strat energii.Zalety okien aluminiowych
Okna aluminiowe posiadają wiele cech, które czynią z nich idealny wybór do nowoczesnego domu. Są to między innymi:- Duża wytrzymałość – aluminium to tworzywo o bardzo dużej odporności na czynniki środowiskowe, takiej jak wilgoć, wysokiej i niskie temperatury, promieniowe UV oraz uszkodzenia mechaniczne.
- Lekkość – dzięki temu możliwe jest wykonanie okien o znacznych rozmiarach i niecodziennych kształtach, które będą bardzo proste w montażu.
- Wysoka estetyka – okna aluminiowe doskonale korespondują z nowoczesną stylistyką budynków. Aluminiowe ramy są cienkie, dlatego okna w minimalnym stopniu ograniczają dopływ światła słonecznego do wnętrza budynku, co przekłada się również na wystrój wnętrza.
- Oszczędność energii – dzięki zastosowaniu aluminiowych okien pasywnych możliwe jest zminimalizowanie kosztów potrzebnych do ogrzania wnętrz. Wspomniana duża przepuszczalność światła również wpływa na mniejsze zapotrzebowanie na energię, gdyż przez dłuższy czas można korzystać z światła dziennego. Przyczynia się to do znacznego obniżenia kosztów eksploatacji budynku.
- Łatwa eksploatacja – okna aluminiowe nie wymagają tak wiele zabiegów pielęgnacyjnych, jak okna drewniane
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana