Zastosowanie hal namiotowych w przemyśle
Hale namiotowe to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie tradycyjnej konstrukcji stalowej połączonej z lekkim i praktycznym dachem wykonanym z tkaniny produkowanej z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Choć obiekty tego typu zwykle kojarzą się z działalnością sezonową, to mogą być również eksploatowane przez cały rok, zapewniając dużą kubaturę przy znacznie niższych kosztach budowy.
Zalety przemysłowej hali namiotowej
Budownictwo przemysłowe wciąż poszukuje rozwiązań, które będą lepiej dopasowane do potrzeb poszczególnych branż i konkretnych firm. Jednym z najczęściej wybieranych typów budynków przeznaczonych do prowadzenia działalności produkcyjnej, logistycznej i handlowej, a także obiektów pomocniczych używanych jako miejsce garażowania sprzętu albo krótkotrwałego magazynowania są hale stalowe. Obiekty tego rodzaju mają mnóstwo zalet, które wiążą się zarówno z kosztami budowy i późniejszej eksploatacji, jak i wielką swobodą w adaptacji, a także ogromnym wyborem elementów wykończenia całej struktury. Znakomitym przykładem budynku przemysłowego, który można bardzo elastycznie dopasować do oczekiwań użytkownika, jest hala namiotowa
– informuje pracownik firmy KMB Hale Namiotowe, która specjalizuje się budowie hal przemysłowych i konstrukcji tymczasowych.
Korzyści z zastosowania hal namiotowych w przemyśle są bardzo szerokie. Takie rozwiązanie oznacza przede wszystkim niższy koszt budowy, ze względu na możliwość zastąpienia tradycyjnego materiału używanego do pokrycia dachu bardzo lekkim, a zarazem wytrzymałym tworzywem sztucznym. Dobrze zainstalowany i utrzymywany w dobrym stanie technicznym materiał jest w pełni odporny na warunki pogodowe oraz działanie wiatru. Przy zastosowaniu odpowiednich wzmocnień konstrukcyjnych oraz właściwej obsłudze budynku przemysłowa hala namiotowa może być z powodzeniem wykorzystywana przez cały rok, również w okresach zalegania śniegu.
Warto pamiętać, że lżejsze pokrycie dachowe oznacza mniejsze wymagania co do nośności całej konstrukcji. Wiąże się to z możliwością zastosowania nieco innych, nie tak kosztownych rozwiązań, jakie są niezbędne przy cięższym dachu np. z płyt warstwowych. Różnice w kosztach budowy przemysłowej hali namiotowej wynikają także z prostszego i szybszego montażu dachu namiotowego, co przekłada się na mniej roboczogodzin niezbędnych do ukończenia całości.
W jaki sposób można wykorzystywać przemysłowe hale namiotowe?
Przemysłowe hale namiotowe są jedną z najkorzystniejszych ofert dla firm, które potrzebują zadaszonego obiektu o znacznej kubaturze, który można wykorzystać do różnych typów działalność od produkcji po magazynowanie. Wielką zaletą hal tego rodzaju jest ich duża powierzchnia, która przy sporej szerokości i długości budynku może być wewnątrz pozbawiona słupów podtrzymujących dach. Dzięki temu nie istnieją ograniczenia ani co do zagospodarowania całej powierzchni, ani kłopoty w trakcie jej eksploatacji. Całe niezbędne wyposażenie można bez przeszkód rozstawić w wybranych miejscach, a także swobodnie wytyczyć przejścia czy drogi dla wózków widłowych.
W przemysłowej hali namiotowej podobnie jak w hali stalowej z tradycyjnym dachem można zainstalować całą potrzebną infrastrukturę. Wewnątrz mogą się znaleźć nie tylko odpowiednie systemy oświetleniowe czy wentylacyjne, ale także wydajne ogrzewanie. Jeśli będzie taka potrzeba wnętrze hali może zostać dodatkowo doświetlone oknami montowanymi w ścianach obiektu. Inwestor może też zdecydować się na wykonanie posadzki dopasowanej do sposobu, w jaki hala będzie wykorzystywana oraz planowanego obciążenia.
Hale namiotowe mogą być stosowane przy różnych typach działalności. W większości przypadków są one przeznaczane na obiekty magazynowe. Zwykle składuje się w nich materiały budowlane i techniczne, przechowuje wykorzystywane przy produkcji opakowania, m.in. palety, skrzynie, kontenery czy beczki. Bardzo często hale tego rodzaju są wybierane jako miejsca do garażowania sprzętu – maszyn budowlanych, pojazdów i maszyn rolniczych.
Często na budowę hal namiotowych decydują się firmy, które potrzebują obiektów do działalności sezonowej. Hale o takiej konstrukcji sprawdzą się świetnie jako punkty skupu, hale warsztatowe, magazyny tymczasowe czy powierzchnie handlowo-wystawiennicze. Hala namiotowa to także dobre rozwiązanie dla prowadzenia usług, np. serwisowania maszyn rolniczych czy wymiany opon.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana