Zastosowanie dysz nadmuchowych
Nadmuch różnego rodzaju gazów pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne ma mnóstwo zastosowań w wielu branżach i dziedzinach. Dysze nadmuchowe, czyli „końcówki”, przez które sprężony gaz przedostaje się na zewnątrz, to bardzo ważne elementy wielu urządzeń. Decydują one o ciśnieniu, temperaturze i innych parametrach gazu. Poniżej przedstawiamy przykłady i zastosowania dysz nadmuchowych.
Dysze nadmuchowe w medycynie
Pierwszą dziedziną, w której używa się dysz nadmuchowych, a której się tu przyjrzymy, jest medycyna. Korzysta ona z gazów do różnych celów. Tam, gdzie konieczna jest kontrola ciśnienia i temperatury, potrzebne są dysze nadmuchowe. Gdzie konkretnie się je stosuje? Opowiada specjalista z firmy Grados, która oferuje elementy pneumatyki:Dysze nadmuchowe umożliwiają podawanie gazów o ściśle określonych parametrach np. podczas krioterapii. Zabiegi takie wymagają dużej precyzji postępowania z gazem, ponieważ powinno się schładzać wyłącznie zmienione chorobowo rejony. Dlatego dysze nadmuchowe do krioterapii różnią się rozmiarami, a te najmniejsze są odpowiednie do pracy z dziećmi oraz tzw. kriopunktury – to połączenie krioterapii i akupunktury, które wymaga wyjątkowo dokładnego dozowania czynnika chłodzącego.W zastosowaniach medycznych konieczne są wysokiej jakości dysze nadmuchowe oraz osprzęt do nich, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego urządzenia tego typu do krioterapii nie tylko powstają z materiałów odpornych na zmiany temperatur, ale też są wyposażone we wskaźniki temperatury pracy.
Dysze nadmuchowe w przemyśle
Medycyna to nie jedyna dziedzina, gdzie przydają się dysze nadmuchowe. Warto wiedzieć, że aż 70% sprężanego powietrza wykorzystuje się właśnie w nadmuchach. Nawet w domu wykorzystujemy sprężone powietrze do czyszczenia komputerów i innych delikatnych sprzętów. W tym przypadku także przedostaje się ono przez dyszę, choć, oczywiście, nie jest ona tak wydajna i wytrzymała, jak dysze profesjonalne stosowane w przemyśle. Tu służą one do takich prac, jak: czyszczenie, schładzanie, osuszanie, przemieszczanie czy sortowanie. Dysze nadmuchowe w przemyśle muszą być bardzo wytrzymałe, ponieważ często pracują bez wytchnienia, a dodatkowo są narażone na działanie niskich temperatur i wysokiego ciśnienia. Strumień powietrza musi mieć odpowiednią szerokość i siłę, a przy tym producenci starają się, aby dysze generowały jak najmniej hałasu. Dobre dysze nadmuchowe pozwalają zredukować hałas nawet o połowę, a także zminimalizować ucieczkę powietrza, którego sprężenie jest kosztowne.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana