Zasady bezpieczeństwa w transporcie paliw płynnych
Paliwa ciekłe należą do grupy towarów i materiałów niebezpiecznych, dlatego ich przewożenie jest uregulowane wieloma zasadami. Wszystkie pojazdy posiadają odpowiednie oznakowania, aktualne badania techniczne i muszą być w pełni sprawne. Do paliw ciekłych zaliczamy między innymi benzynę, olej napędowy, olej opałowy oraz naftę. Te substancje transportowane są w odpowiednio przystosowanych do tego pojazdach, czyli cysternach.
Jak przygotować pojazd do jazdy?
Należy pamiętać, że nie wszystkie trasy są przystosowane do przewożenia materiałów niebezpiecznych. Oznaczenia takich dróg są uregulowane w kodeksie ruchu drogowego. Przed załadunkiem paliwa należy sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz szczelność zbiornika, w którym będzie się znajdować materiał niebezpieczny. Załadunek przeprowadzany jest metodą ciśnieniową, dlatego ważne jest zachowanie odpowiedniej przestrzeni, co pozwoli na stopniowe rozszerzanie się substancji pod wpływem temperatury.
Jak powinien być wyposażony pojazd przewożący paliwa ciekłe?
Wszelkie zasady przewożenia paliw ciekłych oraz zawartości cystern je transportujących są ściśle uregulowane umową ADR. Każdy pojazd transportujący materiały niebezpieczne powinien być wyposażony w:
– walizkę ADR,
– gaśnicę proszkową o masie 2kg,
– 2 gaśnice proszkowe ABC o masie 6kg,
– 2 pojemniki na gaśnicę o masie 6 kg,
– 2 trójkąty ostrzegawcze,
– 2 kliny pod koła.
Niezbędnym elementem są także pomarańczowe tablice informujące o tym, jaka substancja jest przewożona. Umieszczane są one z przodu i z tyłu pojazdu.
Jak twierdzi kierownik do spraw logistyki w firmie Agra- Oil:
-Transport paliw płynnych to bardzo trudne i niebezpieczne zajęcie. Wymaga wielu nakładów pieniężnych i ludzkiego zaangażowania. Nie wystarczy posiadać cysterny, ponieważ trzeba spełniać szereg wymogów i zasad, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Największą barierą jest zawsze czas, ponieważ w dzisiejszych czasach większość silników jest napędzana paliwami płynnymi. Trzeba więc dbać o to, aby zawsze docierały do odbiorcy punktualnie.
Dodatkowo niektóre firmy nakazują, aby cysterny przewożące paliwa ciekłe były wyposażone w latarki, maski, rękawice i okulary ochronne dla każdego z członków załogi. Jest to spowodowane zawartością szkodliwych substancji znajdujących się w paliwie.
Czy każdy kierowca może przewozić paliwa płynne?
Paliwa płynne może przewozić tylko osoba, która posiada uprawnienia do przewozu substancji niebezpiecznych. Przepisy dotyczące ADR reguluje Umowa Europejska o międzynarodowym przewozie drogowym towarów niebezpiecznych oraz Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych. Zgodnie z tymi przepisami, kierowcy muszą posiadać odpowiednie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia i egzaminu ADR.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana